Manewry Ratownicze na Jeziorze Gopło: Szkolenie w ekstremalnych warunkach wodnych
W tygodniu odbyły się manewry ratownicze na Jeziorze Gopło, zorganizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy we współpracy z WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadgoplańskim WOPR oraz Państwową Strażą Rybacką Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Te nietypowe ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności służb w trudnych warunkach atmosferycznych oraz w porze nocnej.
W szkoleniu udział wzięło 44 policjantów z ogniw wodnych, 26 ratowników wodnych oraz 7 funkcjonariuszy Straży Rybackiej. Do dyspozycji uczestników było 7 łodzi policyjnych, 6 łodzi WOPR-u, 4 łodzie Państwowej Straży Rybackiej oraz statek „Rusałka” użyczony przez PTTK Kruszwica Oddział Nadgoplański.
Na potrzeby szkolenia przygotowano tymczasowe centrum dowodzenia akcją ratowniczą, gdzie uczestnicy mieli możliwość obserwowania, przekazywanej z drona relacji, podjęcia akcji ratowniczej na statku „Rusałka”.
Szkolenie składało się z trzech elementów. W pierwszej części ćwiczeń zaplanowano pływane po wyznaczonym torze, doskonaląc techniki manewrowania łodzią w warunkach utrudnionych przez zmrok i niskie temperatury.
Kolejnym zadaniem było patrolowanie łodziami akwenu w kierunku Połajewa, jednakże w wyniku bardzo niskich temperatur, na wodzie pojawił się śryż, a w niektórych miejscach lód, co uniemożliwiało dalszą żeglugę. Ten etap ćwiczeń musiał zostać przerwany. Było to bardzo cenne doświadczenie dla sterników, które pokazało, że warunki na akwenie mogą zmienić się w każdej chwili.
Trzecim zadaniem była akcja ratownicza na statku „Rusałka”, w tym odbicie zakładników przez policjantów Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy. Z uwagi na niebezpieczeństwo użycia broni przez sprawców napaści zadanie to wymagało szybkiego i zorganizowanego działania. Podczas akcji ratowniczej okazało się, że siedem osób wymagało udzielenia pomocy przedmedycznej oraz sprawnego transportu na brzeg. Ratownicy WOPR-u oraz policjanci mogli przećwiczyć współdziałanie i wymianę informacji.
Przeprowadzone manewry ratownicze nie tylko podniosły poziom umiejętności funkcjonariuszy, ale także kształtowały skuteczność działań w ekstremalnych warunkach. Zdobyte podczas ćwiczeń doświadczenia wpłyną na zwiększenie gotowości służb, do skutecznej interwencji w przypadku rzeczywistych sytuacji kryzysowych na wodach województwa kujawsko-pomorskiego.
Autor: podkom. Marcin Czyż Wydział Prewencji
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz
Film https://youtu.be/Lu8OTZgHZNY
Pliki do pobrania
-
Deskrypcja do filmu
197.49 KB