Wiadomości

19 zarzutów dla sprawców kradzieży przewodów telekomunikacyjnych

Data publikacji 15.12.2023

Zaangażowanie i profesjonalizm kryminalnych z bydgoskiego Błonia doprowadziły do zatrzymania sprawców kradzieży przewodów telekomunikacyjnych. Zuchwali mieszkańcy powiatu bydgoskiego kradli kable ze studzienek, a po ich opaleniu, sprzedawali miedziane przewody. Zrobili sobie z tego źródło utrzymania. Usłyszeli po 19 zarzutów kradzieży. Teraz czeka ich sprawa w sądzie.

Policjanci z bydgoskiego Błonia otrzymywali zgłoszenia dotyczące kradzieży przewodów telekomunikacyjnych. Okazało się, że sprawcy wyciągali kable miedziane ze studzienek ziemnych przy pomocy samochodu wyposażonego w hak holowniczy. Jednorazowo kradli od kilkudziesięciu do kilkuset metrów przewodów. Następnie, najczęściej w terenie leśnym, dokonywali ich opalenia uzyskując w ten sposób czysty miedziany drut, który następnie sprzedawali jako miedziany złom.

Nad wyjaśnieniem tego przestępczego procederu pracowali kryminalni z Błonia. Ich wnikliwa praca i zaangażowanie przyniosły wymierny efekt. Ustalili oni, że doszło do 14 tego typu kradzieży, a sprawcy zrobili sobie z tej działalności źródło dochodu, zważywszy na ilości kradzionych kabli i ceny miedzi.

W wyniku prowadzonych działań w nocy z 26 na 27 listopada 2023 roku policjanci z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Bydgoszcz-Błonie wspólnie z kolegami z Referatu Wywiadowczego Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy przeprowadzili szeroko zakrojone działania mające na celu zatrzymanie sprawców na gorącym uczynku. Ustalili, że tej nocy doszło do kradzieży przewodów przy ulicy Meysnera w Bydgoszczy, jednak sprawca wykorzystując znajomość terenu leśnego zdołał się oddalić z miejsca zdarzenia. Na niewiele się to zdało.

W wyniku intensywnej pracy kryminalnych z Błonia, jeszcze tego samego dnia 29-latek został zatrzymany w miejscu swojego zamieszkania w powiecie bydgoskim. Natomiast na terenie innej posesji w Bydgoszczy zabezpieczono samochód, który był wykorzystywany przez niego do dokonywania przestępstw. W pojeździe ujawniono piłę ręczną do obcinania przewodów.

Ponadto, w tym samym czasie ustalono dwa skupy złomu, jeden na terenie Bydgoszczy, drugi w rejonie powiatu nakielskiego, gdzie sprzedawana była skradziona miedź. Potwierdziło się, od maja do listopada 2023 roku, zatrzymany łącznie sprzedał miedziany złom za kwotę 46 000 złotych.

W toku dalszych czynności policjanci ustalili współsprawców. Okazało się, że jeden z nich, 31-latek, odpowiada za kradzież z włamaniem do piwnicy w bloku na terenie osiedla Błonie. W wyniku podjętych czynności również on został zatrzymany, a całość skradzionego z piwnicy mienia została odzyskana. Część łupu sprawca zdołał już sprzedać w lombardzie, skąd je odzyskano.

Do chwili obecnej w sprawie zatrzymano i rozliczono trzy osoby w wieku 31-34 lat dokonujące, naprzemiennie z głównym pomysłodawcą, kradzieży przewodów. Wszyscy są również mieszkańcami powiatu bydgoskiego.

Nadmienić należy także, że oprócz zdarzeń zaistniałych na terenie działania komisariatu na Błoniu, ci sami sprawcy dokonali również kradzieży przewodów na terenie Wyżyn i Białych Błot.

W sprawie łącznie przedstawiono sprawcom do tej pory 19 zarzutów kradzieży przewodów telekomunikacyjnych. Sprawca, który okradł piwnicę, odpowie również za włamanie, a główny pomysłodawca dodatkowo za prowadzenie pojazdu pomimo sądowego zakazu. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Finał sprawy doceniło szefostwo głównej pokrzywdzonej firmy Orange Polska, z której przedstawicielami podjęto ścisłą i stałą współpracę w sprawie, gdyż jej przewody ginęły najczęściej. Jej kierownictwo, na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, przesłało pisemne podziękowanie dla policjantów z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Bydgoszcz-Błonie za pełne profesjonalizmu zaangażowanie, które skutkowało ustaleniem i zatrzymaniem sprawców.

To nie wszystko. Krajowy przedstawiciel firmy Orange Polska zajmujący się bezpieczeństwem infrastruktury teleinformatycznej, osobiście przybył do komisariatu na Błoniu, gdzie na ręce Komendanta komisariatu złożył podziękowania funkcjonariuszom bezpośrednio zaangażowanym w wykrycie tej sprawy.

Autor: kom. Lidia Kowalska KMP Bydgoszcz
Publikacja: nadkom. Przemysław Słomski

Powrót na górę strony