Wiadomości

Spadający z plandeki lód uszkodził samochód

Data publikacji 16.01.2024

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 15 w miejscowości Wylatowo, w powicie mogileńskim. Z naczepy TIR-a spadła na jezdnię bryła lodu, która uszkodziła przód pojazdu marki Iveco. Policjanci przypominają o obowiązku dokładnego odśnieżania samochodów przed jazdą.

Do zdarzenia doszło w miniony piątek (12.01.24) na drodze krajowej nr 15 w miejscowości Wylatowo, powiat mogileński. Z naczepy TIR-a, mijającego się na łuku drogi z dostawczym iveco, spadła na jezdnię bryła lodu, doprowadzając do jego uszkodzenia. Kierujący iveco, 33-letni mieszkaniec Gniezna, zgłosił sprawę na policję.

Spadające z naczep samochodów ciężarowych czy dachów samochodów dostawczych tafle i bryły lodu mogą stanowić duże zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Spadający przy dużej prędkości lód może uderzyć w szybę innego samochodu, a co gorsza pieszego w głowę i doprowadzić do groźnego wypadku.

Przypominamy, że to na kierowcy spoczywa obowiązek odpowiedniego przygotowania samochodu do jazdy. Zgodnie z prawem, pojazd musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób jadących nim lub innych uczestników ruchu. Policjanci apelują również do właścicieli zarządzających firmami transportowymi, aby przypominali kierowcom samochodów dostawczych i ciężarowych o właściwym przygotowaniu samochodu przed wyjazdem w trasę.

Za niedopełnienie tego obowiązku kierujący może zostać ukarany mandatem. Jeśli w wyniku zaniedbania spadający lód będzie przyczyną wypadku – grozi mu również odpowiedzialność karna.

Autor: podkom. Tomasz Bartecki
Publikacja: Kamila Ogonowska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 920.88 KB)

Powrót na górę strony