Wiadomości

„Starszy nie znaczy bezbronny”

Data publikacji 10.10.2009

Komenda
Powiatowa Policji w Inowrocławiu w dniu 1 października 2009 roku przystąpiła do
realizacji na terenie całego powiatu inowrocławskiego programu prewencyjnego „
Starszy nie znaczy bezbronny”.

Dnia 1 października obchodzony ...

Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu w dniu 1 października 2009 roku przystąpiła do realizacji na terenie całego powiatu inowrocławskiego programu prewencyjnego „ Starszy nie znaczy bezbronny”.

 

Dnia 1 października obchodzony jest Dzień Seniora. Program adresowany jest dla osób w podeszłym wieku, niezależnie od sprawności fizycznej. Jego celem jest między innymi pokazanie możliwości radzenia sobie w sytuacjach zagrożeń, wynikających również z nieznajomości obowiązującego prawa i ogólnie pojętych zasad bezpieczeństwa.

W ramach spotkań z seniorami zaplanowano łącznie 24 spotkania w Domach Dziennego Pobytu, Domach Pomocy Społecznej, Klubach Seniora, w Wyższej Szkole Gospodarski w Bydgoszczy – na Wydziale Zarządzania w Inowrocławiu oraz z grupami osób w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Uroczysta inauguracja programu odbyła się wczoraj (01.10) w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Łokietka w Inowrocławiu. Spotkanie zostało przygotowane i przeprowadzone przez policjantów z Wydziału Prewencji. Rozpoczęło się ciekawą scenką odegraną przez seniorów pod tytułem „Oszustwo na wnuka”, co było dobitnym przykładem przestępstwa, gdzie ofiarami stają się seniorzy. Podczas przygotowanej prezentacji specjalnie dla seniorów policjanci omówili zagrożenia dotyczące m.in.  kradzieży z mieszkań, włamań, oszustw „metoda na wnuka”, kradzieży z bankomatów. Udzielano seniorom rad oraz wskazówek jak nie stać ofiarą przestępstwa. Po prezentacji wywiązała się żywiołowa dyskusja na temat sytuacji, z którymi bywalcy domu dziennego pobytu mieli do czynienia. Policjanci przekazali uczestnikom specjalne foldery z wykazem instytucji, które mogą być pomocne.

Wkrótce policjanci odwiedzą inne placówki, w których mieszkają, przebywają i spędzają czas wolny seniorzy.


Pamiętajmy o tym, że każdy z nas będzie kiedyś seniorem i będzie chciał czuć się bezpiecznie. Dlatego też warto przeczytać krótką sentencję, napisaną przez policjantów prowadzących spotkanie, na temat tego jak myśli człowiek młody, a jak senior i jakie są jego oczekiwania.


JUNIOR : 

Kalendarz mój ma mało dat

Nie myślę o tym co będzie,

Starość nadejdzie za wiele lat

Pomyślę kiedy nadejdzie.


SENIOR:

Seniorem będzie każdy z was

Prędzej czy później tak się stanie

Życie jest wtedy jak gęsty las

Dziś usłysz MOJE wołanie.


Opracowano na podstawie informacji

mł.asp. Izabelli Drobnieckiej z

KPP w Inowrocławiu

 

Autor: Rzecznik_KWP
Publikacja: Rzecznik_KWP

Powrót na górę strony