Wiadomości

Zdarzenia traumatyczne

Data publikacji 14.10.2009

Zdarzenia traumatyczne – czym są, jak na nie reagujemy i jak możemy sobie z nimi radzić – porady dla policjantów.

Zdarzenia traumatyczne – czym są, jak na nie reagujemy i jak możemy sobie z nimi radzić – porady dla policjantów.

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym możemy doświadczać sytuacji, które przekraczają nasze możliwości adaptacyjne. Policjanci są grupą szczególnie narażoną na doświadczanie tzw. zdarzeń traumatycznych, czyli sytuacji, które zagrażają zdrowiu i życiu ich lub bliskich im osób. Często w swojej pracy konfrontują się również z cierpieniem, śmiercią, tragediami osobistymi innych ludzi. Zdarzenia tego typu są najczęściej trudne lub niemożliwe do przewidzenia. Wywołują one proces zmian o charakterze psychologicznym i fizjologicznym, zaburzają poczucie bezpieczeństwa. Często pojawia się pytanie „dlaczego akurat mnie to spotyka?”.

Wiele osób, które uczestniczyły w sytuacjach trudnych, traumatycznych, uważa że wraz z zakończeniem uczestnictwa w sytuacji zagrażającej, kiedy mija niebezpieczeństwo lub znika czynnik, który powodował pojawienie się silnej reakcji emocjonalnej, kończy się problem. Jednak, bardzo często silne emocje nie mijają. Otaczający ludzie oczekują, że zaczniemy funkcjonować jak co dzień, natomiast my nie czujemy się dobrze, próbujemy grać przed bliskimi, ale nie zawsze jest to możliwe, czasami wstydzimy się przyznać, że potrzebujemy wsparcia czy pomocy.

Aby dowiedzieć się więcej na temat objawów i radzenia sobie w sytuacjach trudnych i traumatycznych zapraszamy do nowo utworzonej zakładki „porady dla policjantów” na naszej stronie.


opracowała: M. Mikołajska
Sekcja Psychologów KWP w Bydgoszczy

Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P

Powrót na górę strony