Wiadomości

Majowy weekend na drogach

Przedłużony pierwszy majowy weekend sprzyja podróżowaniu. Na drogi wyjedzie znacznie więcej pojazdów, dlatego też możemy spodziewać się zdecydowanie większej ilości policjantów, którzy dbać będą o bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą kontrolować nie tylko prędkość, ale również stan trzeźwości kierujących.

„Majowy weekend” charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i niechronionych użytkowników dróg, dlatego od jutra (30.04.24) do poniedziałku (6.05.24) na drogach należy spodziewać się większej ilości patroli ruchu drogowego. Podczas działań policjanci będą korzystać nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych wyposażonych w wideorejestratory i służbowych motocykli. Wzmożone działania na drogach prowadzone będą głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Policjanci w tych dniach będą przede wszystkim:          

- eliminować z ruchu kierujących będących pod wpływem alkoholu,

- reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych, rowerzystów itp.,

- kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,

- sprawdzać czy wszyscy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach,

- zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych oraz używanie przez nich odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Przed wyruszeniem w trasę pamiętajmy o kilku zasadach:

- przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani,

- w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy  w fotelikach,

- przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny pojazdu,

- po dwóch lub trzech godzinach jazdy zróbmy co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu czy na stacji paliw,

- przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,

- prawidłowo zabezpieczmy przewożony bagaż.

W wydłużony majowy weekend może być zmienna pogoda, weźmy to pod uwagę podczas planowania trasy.

Apelujemy, zarówno do zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych użytkowników dróg o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów. Niestety, nie wszyscy pamiętają o zasadach bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania. Motocykliści apelujemy o bezpieczną jazdę, by nadmierna prędkość i brawura nie stały się przyczyną kolejnej tragedii!

Zwracamy się także z apelem, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu! Konsekwencje takiego bezmyślnego zachowania mogą być tragiczne, zarówno dla samych kierujących, ich rodzin, a także innych niewinnych osób poruszających się po drodze.    

W ubiegłym roku podczas „majowego weekendu”, który trwał od 28.04.2023r. do 3.05.2023r. na drogach naszego województwa doszło do 13 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć, a 13 zostało rannych. Odnotowano również 242 kolizje. Ponadto policjanci zatrzymali 141 kierujących będący pod wpływem alkoholu.

PRZYPOMINAMY TAKŻE O ZAKAZACH W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE MAJOWEGO WEEKENDU

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów  na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2023 r., poz. 2423); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:

 

data

od godziny

do godziny

Uwagi

30 kwietnia 2024 r.

  18:00 

  22:00  

dzień poprzedzający

1 maja 2024 r.

   8:00 

22:00

 Święto Państwowe

 2 maja 2024 r. 

 18:00

22:00

dzień poprzedzający

  3 maja 2024 r.  

  8:00

22:00

Święto Narodowe Trzeciego Maja

                                                   

Autor: podkom. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony