Autostrada i droga ekspresowa – jak się zachować w przypadku wypadku drogowego
Na autostradzie możemy poruszać się z prędkością nawet 140 km/h, na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h. Jeżeli na takiej drodze dojdzie do wypadku, sytuacja robi się niebezpieczna dla wszystkich. Podczas „majówki” na kujawsko-pomorskim odcinku autostrady A-1 doszło do 2 kolizji drogowych, a od początku roku do 184 różnych zdarzeń drogowych.
Na autostradzie możemy poruszać się z prędkością nawet 140 km/h, na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h. Jeżeli na takiej drodze dojdzie do wypadku, sytuacja robi się niebezpieczna dla wszystkich. Podczas „majówki” na kujawsko-pomorskim odcinku autostrady A-1 doszło do 2 kolizji drogowych, a od początku roku do 184 różnych zdarzeń drogowych.
Musimy zdawać sobie sprawę, że pojazdy na autostradzie mogą jechać z prędkością nawet 140 km/h, a na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h. To oznacza, że pokonują prawie 40 metrów na sekundę, a długość drogi hamowania pojazdu przy tej prędkości, aż do zatrzymania, przy dobrych warunkach drogowych, wynosi ponad 150 metrów.
Jadąc taką drogą, gdy napotkamy utrudnienia np. kolizję czy wypadek, istnieje duże ryzyko, że sami możemy być poszkodowani. Tego typu sytuacje stanowią spore zagrożenie, a nierozważne zachowanie uczestników zdarzenia może być tragiczne w skutkach. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie zasad odpowiedniego zabezpieczenia miejsca, w którym doszło do niebezpiecznej sytuacji.
Gdy jesteśmy świadkami zdarzenia na drodze dwujezdniowej, w tym autostradzie czy „ekspresówce” pamiętajmy, abyśmy sami nie powodowali zagrożenia na drodze ani nie powodowali utrudnień w ruchu. Wśród kierowców, którzy przejeżdżają obok wypadku lub kolizji drogowej, nagminnym błędem jest zmniejszenie prędkości prawie do „zera” i nagrywanie czy robienie zdjęć akcji ratowniczej. Takie zachowanie, również na sąsiadującej jezdni, może spowodować kolejne zdarzenie drogowe albo przyczynić się do zatorów drogowych.
Jak jeździć bezpiecznie po autostradzie i drodze ekspresowej?
Oto kilka naszych porad dotyczących bezpiecznej jazdy po autostradzie:
- Zachowaj bezpieczny odstęp – równy przynajmniej połowie prędkości (wyrażony w metrach) z jaką porusza się pojazd,
- Jedź płynnie – zmieniaj prędkość w sposób płynny, zwłaszcza przy zwalnianiu,
- Pozwól się wyprzedzić – nie jedź lewym pasem za wszelką cenę,
- Patrz w lusterka – nawet wtedy, gdy jedziesz prawym pasem, zwłaszcza wtedy, gdy jedziesz wolniej niż 140 km/h,
- Patrz dalej niż przed maskę – jadąc po autostradzie, obserwuj drogę na 100 i więcej metrów przed sobą,
- Współpracuj z innymi – pozwól włączyć się do ruchu kierowcom wjeżdżającym na autostradę, a także ułatw zjeżdżanie z autostrady
- Uważaj na podmuchy wiatru – wyjeżdżając zza ekranu akustycznego lub wyprzedzając ciężarówkę, musisz się liczyć z nagłym podmuchem bocznego wiatru.
Podstawowe zasady zachowania na autostradzie i drodze ekspresowej w razie awarii lub udziału w zdarzeniu drogowym:
- Zjedź, jeśli to tylko możliwe, na pas awaryjny.
- Włącz światła awaryjne (ewentualnie mijania- jeśli pojazd nie jest w nie wyposażony).
- Przed wyjściem z pojazdu upewnij się w lusterkach, że możesz z niego bezpiecznie wyjść.
- Nałóż kamizelkę odblaskową i umieść trójkąt odblaskowy (ostrzegawczy) w odległości 100 m za pojazdem, odpowiednio do miejsca jego unieruchomienia.
- Zejdź z jezdni i na poboczu, najlepiej za barierkami oczekuj na pomoc; ogranicz do niezbędnego minimum czynności przy unieruchomionym pojeździe.
Autor: podkom. Remigiusz Rakowski
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz