Wiadomości

Druga edycja szkolenia dotycząca zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczaniu AIDS

Data publikacji 22.05.2024

Bezpieczeństwo funkcjonariuszy podczas podejmowanych interwencji z osobami potencjalnie zakażonymi HIV było jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas szkolenia zorganizowanego przez policjantów z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy, przedstawicieli urzędu marszałkowskiego w Toruniu i Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS. Okazją do kolejnej edycji warsztatów był przypadający na 19 maja Międzynarodowy Dzień Pamięci o zmarłych na AIDS.

W związku z tym, że miniona niedziela - 19 maja był Międzynarodowym Dniem Pamięci o zmarłych na AIDS, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wraz z Biurem Wsparcia Rodziny, Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom Wydziału Polityki Społecznej Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Zespołem ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS zorganizował ponownie szkolenie z zakresu zapobiegania zakażeniom HIV w pracy funkcjonariuszy ze szczególnym uwzględnieniem interwencji związanych z przeciwdziałaniem uzależnieniom. Uczestniczyli w nim funkcjonariusze Policji z garnizonu kujawsko-pomorskiego oraz funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Tak, jak podczas poprzedniej edycji, która odbyła się w grudniu zeszłego roku celem było przygotowanie funkcjonariuszy do skutecznego działania po ekspozycji na potencjalne źródło zakażenia HIV. Program szkolenia skupił się również na zagadnieniach związanych z udzielaniem pierwszej pomocy .

W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu epidemiologii HIV/AIDS oraz najnowszych standardów postępowania w przypadku potencjalnego narażenia na zakażenie.

Warsztaty poprowadził pan Andrzej Olczyk - psycholog, socjolog, certyfikowany specjalista terapii uzależnień, prezes Fundacji „Parasol”, prowadzącej Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne w Bydgoszczy i Toruniu, a jednym z kluczowych tematów było bezpieczeństwo funkcjonariuszy podczas podejmowanych interwencji z osobami potencjalnie zakażonymi HIV.

Organizatorzy podkreślali, że inwestycja w szkolenia jest kluczowym elementem służącym właściwemu  zabezpieczeniu zdrowia i bezpieczeństwa pracowników służb mundurowych.

Przedsięwzięcie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników i co najważniejsze poszerzyło wiedzę funkcjonariuszy z zakresu epidemiologii HIV/AIDS.

 

Autor: mł. asp. Tomasz Woźniak Wydział Prewencji KWP Bydgoszcz
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony