Wiadomości

Bezpieczny Senior – festyn z policjantami na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy

Data publikacji 28.05.2024

W miniony weekend policjanci spotkali się z seniorami na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Podczas festynu funkcjonariusze opowiadali o różnych metodach działań oszustów oraz zasadach udzielania pomocy przedmedycznej. Na uczestników czekało wiele atrakcji.

W minioną niedzielę (26.05.24 r.) na terenie Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu zorganizowała festyn profilaktyczny w ramach ogólnopolskich kampanii pn. ,,Stop Manipulacji. Seniorze chroń swoje mienie” oraz #ZnamTeNumery.

W przedsięwzięciu wzięli udział ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Bydgoszczy oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Festyn był zwieńczeniem rejsu profilaktycznego, który wyruszył rzeką Wartą 19 maja br. z Poznania. Celem rejsu było promowanie zasad bezpieczeństwa, którymi powinni kierować się Seniorzy.

Działania profilaktyczne na Wyspie Młyńskiej symbolicznie otworzyła Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Małgorzata Jorka wraz z naczelnikami Wydziałów Prewencji Komend Wojewódzkich Policji w Bydgoszczy i Poznaniu.

W ramach festynu policjanci informowali o zasadach bezpieczeństwa, jakimi powinny kierować się osoby starsze. Funkcjonariusze przypominali metody jakie stosują przestępcy wyłudzający pieniądze działając metodą ,,na wnuczka”, ,,na pracownika opieki społecznej” czy ,,na policjanta”.
W trosce o poprawę bezpieczeństwa mundurowi apelowali o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do mieszkań, bądź telefonują podając się za członków rodziny lub znajomych.

Policjanci promowali tzw. ,,Kopertę życia”. Jest to karta informacyjna, będąca wstępnym wywiadem lekarskim jaki przeprowadzamy przy udzielaniu pomocy medycznej. ,,Koperta życia” po wypełnieniu powinna być włożona do lodówki, gdyż jest to urządzenie, które znajduje się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego, a służby medyczne wiedzą, że to umowne, stałe miejsce, w którym należy jej szukać. Informacje dotyczące stanu zdrowia, przyjmowanych leków czy alergii, zawarte w kopercie są nieocenioną pomocą  dla służb udzielających pomocy medycznej w sytuacjach zagrożenia życia.

Na policyjnym stanowisku seniorzy otrzymywali ,,Koperty życia”, opaski odblaskowe oraz informatory dotyczące kampanii #ZnamTeNumery.

Uczestnicy festynu mogli wziąć udział w pokazie czynności resuscytacyjnych – pierwszej pomocy przedmedycznej organizowanym przez ratowników policyjnych i WOPR.

Kulminacyjnym punktem przedsięwzięcia był pokaz działań ratowniczych na wodzie wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na akwenach.

Autor: asp. Zofia Wrzeszcz - Wydział Prewencji
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony