Wiadomości

Kujawsko-pomorscy policjanci włączają się w akcję „Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko”

Wciąż wiele osób sądzi, że czerwone światło przed przejazdem kolejowo-drogowym jest tylko ostrzeżeniem, a nie kategorycznym zakazem wjazdu na tory. Większość osób nawet nie wie, jak wygląda droga hamowania rozpędzonego pociągu i jakie konsekwencje niesie za sobą nieprzestrzeganie przepisów w rejonie przejazdów kolejowych. Dlatego kujawsko-pomorscy policjanci włączają się w akcję „Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko”, której głównym założeniem jest podniesienie świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W czasie działań „Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko” organizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe policjanci, wraz z funkcjonariuszami SOK i pracownikami kolei, w każdy wakacyjny piątek będą uświadamiali mieszkańców o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych oraz na tzw. dzikich przejściach. Działania mają na celu uświadomienie zarówno kierującym pojazdami, jak i niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, jakie zagrożenia niesie za sobą nieprzestrzeganie przepisów w rejonie przejazdów kolejowo-drogowych.

Działania są prowadzone cyklicznie i mają za zadanie utrwalić użytkownikom dróg m.in. nawyk zatrzymywania się przed każdym przejazdem i przechodzenia przez tory w miejscach do tego przeznaczonych, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa.

Kierujący pojazdem obowiązany jest:

- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;

- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz podjąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest zmniejszona;

- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby móc go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;

- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z torowiska, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

O tym jak bardzo potrzebne są tego typu akcje pokazuje film nadesłany na skrzynkę „STOP AGRESJI DROGOWEJ”. Zdarzenie, które miało miejsce 20 czerwca w miejscowości Błądzim, gm. Cekcyn, zarejestrowała kamera samochodowa innego uczestnika ruchu. Dzięki temu nagraniu policjanci będą mogli ustalić sprawcę wykroczenia oraz nałożyć na niego grzywnę w wysokości 2 000 zł i 15 punktów karnych.

Autor: podkom. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.49 MB)

Powrót na górę strony