Wiadomości

Kampania „Świadomy i bezpieczny motocyklista" w trosce o bezpieczeństwo tej grupy użytkowników dróg

Data publikacji 02.07.2024

Kujawsko-pomorscy policjanci prowadzą kampanię pn. „ŚWIADOMY I BEZPIECZNY MOTOCYKLISTA”, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa kierujących jednośladami oraz zwrócenie uwagi, że są oni również niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.

Od 1 stycznia do 31 maja na drogach województwa kujawsko–pomorskiego policjanci odnotowali 37 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów, w których 3 osoby zginęły, natomiast 38 zostało rannych. Oznacza to, że bezpieczeństwo kierujących tymi właśnie jednośladami uległo pogorszeniu. Odnotowaliśmy bowiem wzrost zdarzeń o 32,1 % oraz liczbę rannych o 46,2 % większą w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.     

Mając na uwadze powyższe, kujawsko-pomorscy policjanci od początku wakacji, aż do końca września, prowadzą kampanię profilaktyczno-edukacyjną, która, podobnie jak działania kontrolno-prewencyjne, ma na celu ograniczenie liczby zdarzeń drogowych przede wszystkim z udziałem motocyklistów.

Głównymi i najczęstszymi przyczynami wypadków, w których uczestniczy własnie ta grupa użytkowników dróg są:

- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,

- nieprawidłowy manewr skrętu, zmiana pasa ruchu, czy wyprzedzanie.

Sami motocykliści przyczynili się też do wielu zdarzeń głównie z powodu:

- niedostosowania prędkości do warunków ruchu,

- nieprawidłowego wyprzedzania,

- niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami,

- nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu.

Nierespektowanie przez kierujących tymi jednośladami przepisów prawa o ruchu drogowym, dotyczących między innymi przestrzegania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego wyprzedzania czy kierowania bez uprawnień powoduje, że zdarzenia drogowe pochłaniają ofiary śmiertelne.

Apelujemy również do kierujących samochodami, by zwracali większą uwagę na tę grupę niechronionych uczestników ruchu, patrzyli w lusterka i pamiętali, że mogą być oni trudniej widoczni dla innych przez co wielu kierowców błędnie ocenia ich prędkość. 

 

KPP w Inowrocławiu

KMP we Włocławku

KPP w Radziejowie

KPP w Lipnie

Autor: podkom. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony