Wiadomości

Kujawsko-pomorscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą. Pierwsze wakacyjne podsumowania

Połowa wakacji za nami. Policjanci z garnizonu kujawsko-pomorskiego latem cyklicznie prowadzą działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa na wodą.

Okres wakacyjny sprzyja zwiększonej ilości osób wypoczywających nad wodą, które korzystają z różnych form aktywności. Począwszy od kąpieli, kończąc na korzystaniu z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Służby podejmują różne przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą.

Podczas działań, policjanci promują odpowiedzialne zachowania nad wodą, a wszystko po to, aby wyeliminować różne zagrożenia. Funkcjonariusze przypominają dzieciom, młodzieży i dorosłym o zasadach bezpieczeństwa. Mundurowi reagują na łamanie przepisów takich jak: kąpiele w miejscach niedozwolonych, poruszanie się kajakami lub łodziami pod wpływem alkoholu czy brak środków asekuracji.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, prócz funkcjonujących na stałe komórek „policji wodnej” w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, w których służbę pełni 20 funkcjonariuszy, powołano dodatkowo 4 sezonowe ogniwa nad Zalewem Koronowskim, Jeziorem Gopło, Jeziorem Rudnickim oraz Jeziorem Głuszyńskim, w których służbę pełni 13 policjantów. Wzorem lat ubiegłych, również w 2024 r., decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Jakuba Gorczyńskiego, do miejscowości atrakcyjnych turystycznie, w sezonie letnim, oddelegowano 32 funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy, którzy również dbają o bezpieczeństwo wczasowiczów.

Działania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa nad wodą organizujemy przy udziale Państwowej Straży Pożarnej czy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Pomimo tak dużego zaangażowania sił, nie jest możliwe, aby nadzorem objąć wszystkie akweny na terenie województwa.

Od początku tegorocznych letnich wakacji w naszym regionie utonęło 10 osób. Byli to mężczyźni, wśród których sześciu miało powyżej 50 lat. Najczęściej do utonięć dochodziło w jeziorach - 5 ofiar, w stawach życie straciły 3 osoby, a w rzekach 2. Przyczyn należy upatrywać w przecenianiu umiejętności czy braku respektu do ostrzeżeń oraz spożywaniu alkoholu.

W związku ze sprzyjającymi prognozami pogody apelujemy o rozwagę i zadbanie o bezpieczeństwo w trakcie wypoczynku nad wodą.

 

Autor: asp. Zofia Wrzeszcz
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony