Finał eliminacji wojewódzkich do XIV Ogólnopolskich Zawodów Policjantów "Dzielnicowy Roku"

Data publikacji 19.09.2024

W dniach 17 i 18 września 2024 roku dzielnicowi oraz kierownicy rewirów dzielnicowych z komend miejskich i powiatowych Policji województwa kujawsko-pomorskiego rywalizowali w eliminacjach II stopnia, na szczeblu wojewódzkim do XIV Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”.

W salach wykładowych znajdujących się w budynku OPP w Bydgoszczy przy ul. Poniatowskiego oraz na strzelnicy dzielnicowi zostali poddani ocenie w czterech konkurencjach:

• symulacja przyjęcia interesanta,
  • strzelanie z broni palnej,
  • test z wiedzy policyjnej,
  • udzielania pierwszej pomocy,

natomiast kierownicy rewirów dzielnicowych zostali poddani ocenie w trzech konkurencjach:

• oraz udzielania pierwszej pomocy.

Celem zawodów było przede wszystkim:

• poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych,
  • aktywowanie inicjatywy własnej dzielnicowych,
  • podnoszenie skuteczności działań dzielnicowego, zapewniających stałą poprawę poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie służbowym,
  • wyróżnienie rangi służby dzielnicowego,
  • wyłonienie najlepszego dzielnicowego woj. kujawsko–pomorskiego.

W zawodach uczestniczyło 38 dzielnicowych z 19 komend miejskich i powiatowych Policji woj. kujawsko–pomorskiego, którzy zostali wyłonieni w drodze eliminacji powiatowych w okresie czerwiec - lipiec 2024 roku oraz 20 kierowników rewirów dzielnicowych.

Zwycięzcą finału wojewódzkiego, który otrzymał tytuł najlepszego dzielnicowego woj. kujawsko-pomorskiego został:

asp. Dawid Superczyński – KPP Żnin;

Miejsce II zajął:

asp. Michał Tylak – KPP Żnin;

Na III miejscu uplasował się:

asp.  Andrzej Wölk – KPP Wąbrzeźno.

Nagrody i dyplomy dla laureatów zostały  ufundowane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Jakuba Gorczyńskiego.

Dla policjantów, którzy zajęli odpowiednio I, II i III miejsce, nagrody ufundował także Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. kujawsko-pomorskiego, które wręczyła podinsp. Sylwia Szperkowska.

W zawodach prowadzona była również klasyfikacja drużynowa. Puchary za zwycięstwo w tej klasyfikacji otrzymały jednostki:

1. KPP Żnin,
  2. KPP Rypin,
  3. KPP Golub-Dobrzyń.

Ponadto, w zawodach uczestniczyli kierownicy rewirów dzielnicowych.

Zwycięzcą finału wojewódzkiego został i tytuł najlepszego kierownika rewiru dzielnicowych woj. kujawsko pomorskiego otrzymał:

asp. Marcin Cieszyński – KPP Rypin;

podkom. Mateusz Gdaniec – KMP Bydgoszcz;

Na trzecim III uplasował się:

asp. sztab. Tomasz Kawski – KMP Włocławek.

Nagrody pieniężne za zajęcie I – III miejsca ufundował Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy.

Dla kierowników rewirów dzielnicowych, którzy zajęli odpowiednio I, II i III miejsce nagrody także ufundował Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Grupy Wojewódzkiej Sekcji Polskiej IPA, które wręczył Prezes Zarządu Krzysztof Rozpędowski.

Zawody zostały objęte patronatem honorowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla. Podczas zakończenia Wojewodę reprezentował Pierwszy Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Piotr Hemmerling, który wręczył najlepszemu dzielnicowemu nagrodę rzeczową.

Przeprowadzenie eliminacji wojewódzkich, poza formą rywalizacji, stało się również znakomitą okazją do doskonalenia swoich umiejętności zawodowych, które z całą pewnością zaprocentują podczas pełnienia codziennej służby.

W zawodach finałowych, które rozegrane zostaną w dniach 22 - 25 października 2024 roku w Szkole Policji w Katowicach, Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy będą reprezentowali dzielnicowi, którzy indywidualnie w eliminacjach wojewódzkich zajęli I i III miejsce oraz kierownik rewiru dzielnicowych, który uzyskał I lokatę.

Autor: podinsp. Arkadiusz Szkodziński Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy
Publikacja: asp. szt. Piotr Duziak