Szkolenie policyjnych grup minersko-pirotechnicznych
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przeprowadzono zajęcia doskonalenia zawodowego nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego. W szkoleniu udział wzięli policjanci komend z województwa kujawsko-pomorskiego.
W związku z potrzebą prawidłowego funkcjonowania nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego, w dniach 24 września, 1 i 8 października br. policjanci Sztabu Policji KWP w Bydgoszczy zorganizowali szkolenia dla policjantów tych grup z garnizonu kujawsko-pomorskiego. Jego celem było m.in. poszerzenie wiedzy policjantów z zakresu rodzaju niewybuchów, niewypałów oraz innych przedmiotów niebezpiecznych, z którymi policjanci oraz społeczeństwo naszego regionu może spotkać się w codziennym życiu.
Kolejnym ważnym aspektem szkolenia było podniesienie poziomu bezpieczeństwa funkcjonariuszy w przypadku znalezienia przedmiotów wybuchowych pochodzenia wojskowego oraz współcześnie wykorzystywanych w obrocie cywilnym. Jak podkreślił prowadzący szkolenie podinsp. Robert Bugajski – Naczelnik Sztabu Policji KWP w Bydgoszczy, należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Ponadto, na podstawie materiałów przekazanych przez Centralny Ośrodek Koordynacji Rozminowania EOD w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, asp. Michał Nowak omówił sposób zgłaszania odnalezienia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN) pochodzenia wojskowego z wykorzystaniem „Formularza Zgłoszeniowego”.
W spotkaniu z policjantami udział wziął także sierż. szt. Przemysław Kubiak z psem służbowym „Palnik” (bardziej znanym jako „Badi”), z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, którzy jako team od 15 do 29 lipca br. wykonywali swoje obowiązki służbowe w Paryżu w związku z organizacją Igrzysk Olimpijskich. Ich podstawowym zadaniem było sprawdzanie obiektów sportowych i innych miejsc użyteczności publicznej pod kątem obecności materiałów wybuchowych, a także wspieranie nie tylko francuskich funkcjonariuszy w ramach wspólnych patroli na terenie miasta.
Spotkania z policjantem oraz jego czworonożnym partnerem pozwoliły w innym świetle zrozumieć ogrom przedsięwzięcia, a także złożoność zadań, przed jakimi stanęli organizatorzy wydarzenia sportowego i służby dbające o bezpieczeństwo jego uczestników. To był zupełnie inny obraz sytuacji, niż jako widzowie zawodów mogliśmy zobaczyć choćby na ekranach telewizorów. Jak podkreślił bydgoski policjant, nie była to łatwa służba.
Dzięki stałej współpracy Policji i Sił Zbrojnych, proces szkolenia wspomagali także instruktorzy z Kompanii Saperów 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Saperzy przybliżyli swoje zadania wykonywane w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO) oraz zademonstrowali posiadane wyposażenie. Zaproszeni goście zaprezentowali także najczęściej spotykane przedmioty pochodzenia wojskowego, głównie z okresu minionych wojen światowych, ale i nowe rozwiązania w tym obszarze. W trakcie prelekcji przypomniane zostały między innymi zasady bezpiecznego usuwania i niszczenia PWiN z wykorzystaniem najnowszych technologii oraz wypracowane dobre praktyki wzajemnej współpracy służb, co zdecydowanie ułatwia sprawne i co ważne bezpieczne usunięcie zagrożenia.
Ostatnim elementem szkoleń były zadania praktyczne realizowane przez policjantów NGRM-P związane z rozpoznaniem obiektu lub terenu, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie podłożenia materiału lub urządzenia wybuchowego. Tę część szkolenia policjanci nieetatowych grup wykonywali pod nadzorem wykwalifikowanych policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy.
Taka forma szkolenia była okazją do wspólnej rozmowy i wymiany doświadczeń, co bez wątpienia wpłynie na poprawę bezpieczeństwa policjantów wykonujących w codziennej służbie bardzo niebezpieczne zadania.
Przypominamy!
W przypadku znalezienia niewybuchów/niewypałów i innych przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych, należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego.
Informując Policję należy:
- precyzyjnie określić miejsce odnalezienia
- określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, liczbę
- podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku
Kategorycznie nie wolno takich znalezionych przedmiotów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!
Autor: podinsp. Robert Bugajski Wydział Sztab KWP Bydgoszcz
Publikacja: nadkom. Przemysław Słomski