Ćwiczenia sztabowe „ARRIVA-2024”
W Toruniu, na torze kolejowym u zbiegu ulic Mazowieckiej i Celniczej, odbyły się ćwiczenia służb odpowiedzianych za bezpieczeństwo. W tle uprowadzenie pociągu, żądnie okupu, policyjne negocjacje, ostatecznie szturm kontrterrorystów, a wszystko po to, by być jeszcze bardziej profesjonalnymi.
Inicjatorem zintegrowanych ćwiczeń, połączonych z pokazem działania służb ratowniczych, była spółka Arriva, do koordynacji których przyłączyła się Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, a także: Państwowa Straż Pożarna, Straż Ochrony Kolei, Straż Miejska, Państwowe Ratownictwo Medyczne.
Realizację przedsięwzięcia wspierali, pełniąc rolę obserwatorów, między innymi przedstawiciele: Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Miasta Torunia, PKP Polskich Linii Kolejowych oraz uczniowie Technikum Kolejowego w Bydgoszczy, którzy wraz z pracownikami spółki wcielili się w rolę pasażerów składu.
Scenariusz ćwiczeń i ich przebieg w większości moderowali policjanci Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Koncepcja ćwiczenia zakładała porwanie pociągu przez, zwolnionego z pracy w spółce, mężczyznę, w wyniku czego rannych zostało wielu pasażerów. Scenariusz zakładał również przetrzymywanie zakładników, żądanie okupu, a także groźbę użycia bardzo niebezpiecznego środka chemicznego.
W konsekwencji tego incydentu, zgodnie z przyjętymi procedurami stosowanymi w sytuacjach kryzysowych, czynności kolejno podejmowały zaangażowane służby. Na miejsce skierowano będące w dyspozycji Komendy Miejskiej Policji w Toruniu patrole prewencji.
Następnie, po zdiagnozowaniu złożoności zdarzenia, przy zaangażowaniu sił wsparcia, prowadzone były w ramach negocjacji policyjnych, próby rozwiązania problemu bez wykorzystania siły, czego skutkiem było uwolnienie pasażerów i maszynisty pociągu, udzielenie im niezbędnej pomocy medycznej przez, będących na miejscu, przedstawicieli służb medycznych.
W obawie o dokonanie kolejnego aktu terroru przez sprawcę, ostatecznie przeprowadzono jego dynamiczne zatrzymanie, którego w widowiskowy sposób dokonali policjanci Samodzielnego Pododdziału Kontrtororystycznego Policji w Bydgoszczy. Zgodnie z przyjętym scenariuszem, były pracownik spółki uwolnił środek chemiczny i wówczas do działania przystąpili przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, w tym Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego z Torunia i Bydgoszczy. W oparciu o najnowocześniejsze technologie i sprzęt przeprowadzono skuteczną neutralizację zagrożenia chemicznego.
Celem ćwiczeń sztabowych „ARRIVA-2024” było doskonalenie przyjętych procedur i algorytmów w trakcie realizacji czynności mających na celu przede wszystkim ochronę życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, jak również zapewnienie prawidłowej organizacji przedsięwzięć związanych z przygotowaniem i kierowaniem działaniami policyjnymi, a także koordynacja współpracy z podmiotami poza policyjnymi.
Ćwiczenia stanowiły nie tylko możliwość sprawdzenia gotowości przewoźnika kolejowego w sytuacjach kryzysowych, któremu bardzo dziękujemy za możliwość udziału w przedsięwzięciu, ale przede wszystkim możliwość doskonalenia współpracy i współdziałania służb, gdyż jak podsumował ćwiczenia podinspektor Robert Bugajski:
- Nawet 100 godzin teorii nie zastąpi 5 minut praktyki, aby w rzeczywistym kryzysie realizować cele sprawnie i skutecznie.
Autor: asp. Karol Marciniak Wydział Sztab Policji KWP Bydgoszcz
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz