Ćwiczenia przeciwpożarowe – sprawdzenie umiejętności
W ubiegłym tygodniu na terenie Wydziału Transportu Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zorganizowano szkolenie doskonalące umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych ze szczególnym uwzględnieniem zdarzeń wywołanych pożarem środków transportu.
Szkolenie zostało zaplanowane i przygotowane przez pracowników Wydziału Transportu we współpracy ze specjalistą ds. Ochrony Przeciwpożarowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Skierowane było w szczególności do pracowników zaplecza technicznego tego wydziału, ale także pracowników administracyjno-biurowych.
Podczas szkolenia zaaranżowano rzeczywiste warunki wybuchu pożaru w samochodzie, co pozwoliło na przetestowanie umiejętności reagowania w sytuacji zagrożenia, jak również sprawdzenie skuteczności zakupionych kocy-płacht gaśniczych, dedykowanych do gaszenia m.in. pojazdów o napędzie elektrycznym.
Wydział Transportu Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy jest prekursorem doposażenia zaplecza technicznego w specjalistyczny koc gaśniczy. Gaszenie pożaru pojazdu przy wykorzystaniu tego środka cieszyło się sporym zainteresowaniem ze strony obecnych na miejscu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, którzy mogli w praktyce obserwować jego skuteczność przy gaszeniu płonącego auta.
W toku szkolenia pracownicy doskonalili umiejętności posługiwania się gaśnicami o różnej pojemności, co pozwoliło na poznanie ich skuteczności w konfrontacji ze zróżnicowaną siłą ognia. Ponadto w praktyce można było wykorzystać, będące na stanie wydziału, scanery termiczne, przeznaczone do pomiaru temperatury, podczas prowadzenia inspekcji mającej na celu wykrycie zagrożenia pożarowego w miejscach ukrytych, niewidocznych w normalnych warunkach.
Szczególne podziękowania należy skierować do Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy za skierowanie do udziału w przedsięwzięciu zastępu z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 PSP w Bydgoszczy.
Obecni na szkoleniu funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, poza zapewnieniem bezpieczeństwa nad przebiegiem ćwiczeń, udzielali praktycznych wskazówek w zakresie taktyki gaszenia pożarów, jak również zasad bezpieczeństwa, jakimi należy się kierować podejmując działania ratowniczo-gaśnicze w zaaranżowanych sytuacjach pożarowych i nie tylko.
To dzięki włączeniu się funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej do przedsięwzięcia można było zaplanować i przeprowadzić ćwiczenia w warunkach rzeczywistego zagrożenia i pożaru, co umożliwiło jego uczestnikom poczuć prawdziwe emocje towarzyszące podczas gaszenia realnego pożaru i nabrać wprawy działając w grupie.
Ponadto, podziękowania należy również skierować do Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy, który do udziału w szkoleniu skierował funkcjonariuszy Zespołu Medycznego nie tylko czuwających nad bezpieczeństwem jego uczestników, ale również za przeprowadzenie szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie medyczne dotyczyło umiejętności udzielania pierwszej pomocy kolegom i koleżankom, którzy pracując na warsztatach zaplecza technicznego narażeni są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa wywołane zatruciem, upadkiem, skaleczeniem, zasłabnięciem a nawet zatrzymaniem akcji serca. Odbyły się także ćwiczenia praktyczne wydobycia z pojazdu kierowcy, który zasłabł, jak również prowadzenia akcji ratunkowej na wypadek zadławienia z wykorzystaniem rękoczynu Heimlicha oraz transportu osoby poszkodowanej z wykorzystaniem specjalistycznych noszy.
Wszystkie sytuacje i scenariusze były dobrane do warunków pracy i możliwych zagrożeń, z którymi pracownicy mogą zetknąć się niemal każdego dnia.
Oprócz opisanych sytuacji, przypomniano sposoby alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach powstałych w obrębie zaplecza technicznego poprzez wykorzystanie zamontowanych w tym celu punktów z alarmem dźwiękowym. Każdy z uczestników miał również możliwość w praktyce przećwiczyć ewakuację z miejsca zagrożenia przy wykorzystaniu awaryjnego otwierania bram warsztatowych.
To było bardzo potrzebne i pouczające szkolenie, które w realny sposób pokazało rzeczywiste zagrożenie, które może wystąpić, a także pozwoliło przetestować własne umiejętności czy opanowanie stresu, który w tego typu sytuacji zapewne by się uwidocznił.
Autor: Opracowano na podst. informacji Wydziału Transportu
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz
Pliki do pobrania
-
Opis filmu
13.51 KB