Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy
17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Idea została zapoczątkowana w 1995 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar tych zdarzeń i ich rodzin.
Corocznie na świecie co 30 sekund w wypadku drogowym ginie jedna osoba. Tragedia ta przychodzi nagle i niespodziewanie, dzieje się blisko nas. Wielu, często bardzo młodych ludzi, traci życie w ułamku sekundy. Jeszcze więcej zostaje niepełnosprawnymi.
Ich rodziny cierpią, borykają się z problemami, czasami tracą jedynego żywiciela rodziny, a dzieci cierpią z powodu utraty najbliższych. Dlatego 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Idea została zapoczątkowana w 1995 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar tych zdarzeń i ich rodzin.
Aby uczcić pamięć ofiar wypadków drogowych, w miiniony czwartek (14.11.24) podkom. Remigiusz Rakowski oraz asp. Agnieszka Bubień z WRD KWP w Bydgoszczy wzięli udział w spotkaniu z młodzieżą Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy.
Wzięła w nim udział zarówno młodzież posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdami, jak i przygotowująca się do ich uzyskania. Głównym celem zajęć było przygotowanie młodych ludzi do trudnych i niebezpiecznych sytuacji na drodze, wynikających najczęściej z lekceważenia przepisów ruchu drogowego. Policjanci omawiali szereg wykroczeń popełnianych przez kierujących pojazdami, wykorzystując w tym celu materiały filmowe, ukazujące naruszenia prawa. Funkcjonariusze przestrzegali przed skutkami nieodpowiedzialnych zachowań za kierownicą, a także informowali o nieuchronności środków karnych za brawurową jazdę, powodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, czy kierowanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Należy pamiętać, że zdarzenie drogowe, w którym ginie lub zostaje ranna osoba, to nie tylko tragedia poszkodowanych, ale także sprawcy i rodzin obojgu. Jedno zdarzenie może mieć wpływ na dalsze życie wielu osób. Niejednokrotnie też zła decyzja na drodze czy chęć popisania się przed znajomymi, albo przeżycia dużych emocji związanych np. z brawurową jazdą będzie wiązać się z potężnymi zobowiązaniami finansowymi, z których sprawca być może nie będzie w stanie wywiązać się do końca życia.
Autor: asp. Agnieszka Bubień
Publikacja: Kamila Ogonowska