Wiadomości

Szkolenie przewodników psów służbowych

Data publikacji 29.11.2024

Pokonanie tunelu i ściany, walka z pozorantem czy wyszukiwanie zapachów narkotyków oraz materiałów wybuchowych takie między innymi ćwiczenia zostały przygotowane dla przewodników psów służbowych, a także ich czworonożnych towarzyszy w służbie na szkoleniu doskonalącym umiejętności. Uczestniczyło w nim w sumie 18 takich nietypowych patroli z kilku jednostek kujawsko-pomorskiego garnizonu, a także funkcjonariusze służby więziennej z ZK w Potulicach.

Wczoraj (28.11.24) na terenie firmy DINGO sp. z o.o. mieszczącej się na ulicy Ołowianej 22 w Bydgoszczy odbyło się szkolenie dla przewodników psów służbowych. Wzięły w nim udział patrole z KMP w Bydgoszczy i Grudziądzu oraz KPP w Tucholi, Rypinie, Wąbrzeźnie, Sępólnie Krajeńskim i Golubiu-Dobrzyniu, a także funkcjonariusze służby więziennej z ZK w Potulicach. W sumie w szkoleniu uczestniczyło 18 przewodników wraz psami służbowymi kategorii patrolowej, patrolowo-tropiacej, obronnej (SW), do wyszukiwania zapachów narkotyków i do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone przez pana Pawła Wesołowskiego, który jest instruktorem wyszkolenia psów, ma ukończone kursy pozorowania, obrony, gryzienia obronnego, doskonalące dla przewodników, a także współpracuje z instruktorami oraz pozorantami z Czech, Słowacji i Francji.

Zadaniem czworonożnych funkcjonariuszy było pokonanie przeszkód: tunelu i ściany, walka z pozorantem (psy kategorii patrolowej, patrolowo-tropiącej i obronnej), jak również wyszukiwanie zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych (psy ww. kategorii). Ćwiczenia z pozorantem w zakresie działań obrończych dotyczyły doskonalenia właściwej reakcji czworonogów wobec osób o agresywnym zachowaniu, ich pewności, umocnieniu chwytu i większej samodzielności podczas obrony przewodnika.

Celem spotkania było odbycie szkolenia przez te nietypowe patrole różnych kategorii z doskonalenia sprawności użytkowej psów pod kątem przydatności do służby, co jest zgodne z § 62 pkt 5 Zarządzenia nr 91 KGP z dnia 4 października 2022 roku w sprawie metod i form wykonywania zadań z użyciem psów służbowych w Policji.

Na zakończenie szkolenia został zaprezentowany sprzęt tresurowy wykorzystywany podczas różnego rodzaju szkoleń.

 

Autor: asp. szt. Michał Stachura
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony