Szkolenie koordynatorów do spraw handlu ludźmi
Policjanci zajmujący się tematyką przestępstw związanych z procederem handlu ludźmi poszerzali swoją wiedzę podczas szkolenia zorganizowanego w ramach doskonalenia zawodowego przez Wydział Prewencji oraz Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze z całego garnizonu.
Koordynatorzy ds. handlu ludźmi stanowią istotne ogniwo Policji, jako formacji służącej społeczeństwu. Wydział Prewencji oraz Wydział Kryminalny KWP w Bydgoszczy sprawują merytoryczny nadzór nad policjantami województwa kujawsko-pomorskiego realizującymi powyższe zadania. W szczególny sposób dbają o właściwy poziom przygotowania zawodowego policjantów nadzorujących tę problematykę. Sprawdzonym rozwiązaniem jest cykliczna organizacja zajęć szkoleniowych, które są istotnym elementem uzupełniającym doskonalenie zawodowe i podnoszącym kompetencje.
W miniony piątek (13.12.24 r.) w Bydgoszczy odbyło się szkolenie dla policyjnych koordynatorów do spraw handlu ludźmi. Organizatorami przedsięwzięcia był Wydział Prewencji oraz Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Szkolenie rozpoczęła nadkom. Monika Hermann z Wydziału Prewencji, która zwróciła uwagę na potrzebę ciągłego doskonalenia w podejmowanych przez policjantów czynnościach.
Następnie głos zabrał mł. insp. Aleksander Meszyński Naczelnik Wydziału Kryminalnego, który w swoim wystąpieniu podkreślił wagę wymiany doświadczeń i spostrzeżeń w zakresie dobrych praktyk z istotnych obszarów funkcjonowania służby prewencyjnej i kryminalnej.
W pierwszym wystąpieniu, Pani Katarzyna Andrzejewska - specjalista Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy omówiła zjawisko handlu ludźmi, jako jednego z zagrożeń współczesnej cywilizacji. Prelegentka przedstawiając temat odniosła się do danych dotyczących województwa kujawsko-pomorskiego.
Następnie Pan Tomasz Kamiński - Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Uzależnień, HIV i Aids przedstawił główne założenia ,,Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS”. Omówił również mity i stereotypy na temat HIV i AIDS.
Na zakończenie podinsp. Joanna Michalska z Sekcji Psychologów przedstawiła sposoby podejmowania interwencji wobec osób, będących ofiarami handlu ludźmi.
asp. Zofia Wrzeszcz Wydział Prewencji
Autor: asp. Zofia Wrzeszcz Wydział Prewencji
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz