Wiadomości

Walka z przestępczością gospodarczą w kujawsko-pomorskim garnizonie

Data publikacji 08.01.2025

Miniony rok to czas wytężonej pracy policjantów pionu ekonomicznego kujawsko-pomorskiej policji. Dzięki ich zaangażowaniu w 2024 roku osiągnięto znaczące efekty w walce z przestępczością gospodarczą, w tym wynikające z ustaw szczególnych, między innymi: przestępczością podatkową, bankową, na szkodę środowiska naturalnego czy dotyczącą naruszeń praw własności przemysłowej.

W 2024 r. wszczęto 7 153 postępowania przygotowawcze dotyczące przestępstw o charakterze gospodarczym, w których stwierdzono 10 112 przestępstw. W roku tym policjanci zakończyli 1 317 postępowań kierując do prokuratur wnioski o objęcie podejrzanych aktem oskarżenia.
W porównaniu, rok 2023 przestawia się następująco: policjanci wszczęli 7 239 postępowań, w których stwierdzono 13 760 przestępstw.

Przestępstwa gospodarcze powodują znaczne straty w mieniu Skarbu Państwa, dlatego jednym z priorytetów policjantów pionu ekonomicznego jest zabezpieczenie u podejrzanych mienia na poczet przyszłych kar i grzywien.

Rok 2024 pod tym względem przedstawia się następująco. W prowadzonych przez kujawsko-pomorską policję sprawach, na poczet przyszłych kar, zabezpieczono u podejrzanych mienie tj.: przedmioty, pojazdy, pieniądze, nieruchomości o łącznej wartości  35 milionów złotych, natomiast rok wcześniej na ponad 47 milionów złotych.

Na zaakcentowanie zasługuje wyższa niż w 2023 r. wartość mienia, które zostało odzyskane w zakończonych postępowaniach przygotowawczych. W 2024 r. w efekcie pracy policjantów odzyskano mienie o wartości 10 953 191 złotych, natomiast rok wcześniej  na kwotę 9 685 699 złotych.

W roku 2024 policjanci wszczęli 303 postępowania w sprawach dotyczących przestępstw przeciwko środowisku. W tym czasie zakończono postępowania, w których stwierdzono 200 czynów. Do prokuratur z wnioskiem o objęcie aktem oskarżenia skierowano 84 zakończone postępowania.

W roku 2024 w sprawach dotyczących przestępczości akcyzowej, VAT-owskiej, a także dotyczącej zamówień publicznych oraz środków z funduszy europejskich w kujawsko-pomorskiem wszczęto 116 postępowań karnych i stwierdzono 164 czyny. W bazach danych zarejestrowano w tego rodzaju przestępczości 61 podejrzanych. Rok wcześniej wszczęto 163 postępowania, stwierdzono 99 czynów, zarejestrowano 57 podejrzanych i zakończono aktem oskarżenia 73 sprawy.

W roku 2024 na terenie kujawsko-pomorskiego zakończono aktem oskarżenia osiem postępowań dotyczących przestępczości przeciwko własności przemysłowej, w których zabezpieczano podrabianą odzież, obuwie, torebki, perfumy czy inne wyroby objęte prawem własności.  

Należy podkreślić, iż postępowania dotyczące przestępczości ekonomicznej, gospodarczej czy korupcyjnej to sprawy wielowątkowe, zawiłe i często czasochłonne w gromadzeniu materiału dowodowego, który umożliwia stawianie w stan oskarżenia osób parających się tym procederem. Policjanci zajmujący się zwalczaniem tego rodzaju przestępczości muszą dysponować wyspecjalizowaną wiedzą, która wymaga ciągłego uzupełniania i szkolenia, aby praca ich przyniosła wymierne efekty.

 

 

Autor: mł. insp. Monika Chlebicz
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony