Wiadomości

Podsumowanie bezpieczeństwa na kujawsko-pomorskich drogach

Data publikacji 09.01.2025

Policjanci ruchu drogowego każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników polskich dróg. W minionym roku, na terenie kujawsko-pomorskiego, niestety odnotowano większą liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Natomiast liczba wypadków nieznacznie odbiega od roku 2023. W niektórych obszarach potrzebna jest intensyfikacja działań.

Ze wstępnych danych wynika, że w 2024 roku na kujawsko-pomorskich drogach śmierć poniosło 124 osoby. To o 14,8% więcej niż w 2023 r.

W 2024 r. policjanci odnotowali w województwie niemal identyczną ilość wypadków drogowych, co w roku poprzedzającym. Dokładnie 791- to więcej o jeden wypadek względem roku 2023. W tych zdarzeniach 909 osób zostało rannych - to wzrost o 5,5% osób względem roku 2023.

Kujawsko-pomorscy policjanci w ciągu minionego roku przeprowadzili blisko 900 tysięcy badań na zawartość alkoholu w organizmie. To o ponad 14 tysięcy więcej przeprowadzonych badań niż w roku 2023. Dzięki działaniom policjantów zostało ujawnionych 6 058 nietrzeźwych kierujących, co w porównaniu z rokiem 2023 stanowi spadek zatrzymanych o 12,7%.

Niestety odnotowaliśmy wzrost liczby wypadków spowodowanych przez kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu. W 2024 roku doszło do 57 takich zdarzeń, w których odnotowaliśmy 9 ofiar śmiertelnych. To wzrost liczby zdarzeń o 7,5%, ale też spadek liczby ofiar o 30,8%. 

Dla osób stwarzających realne zagrożenie w ruchu drogowym nie było, nie ma i nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Do takich osób zaliczają się też kierujący przekraczający prędkość. W 2024 roku za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym kujawsko-pomorscy policjanci zatrzymali 1 001 kierujących. To wzrost o 12,5%. Natomiast w 3 125 przypadkach funkcjonariusze zatrzymali kierowcom prawa jazdy. To jest o 176 więcej w porównaniu do roku poprzedzającego.

Mniejsza była też liczba wypadków z udziałem pieszych - 179 wypadków, w których zginęło 17 osób (mniej o 52%). Liczba rannych pieszych również zmalała o 28 osób.

Niezależnie od działań ogólnopolskich, kujawsko-pomorscy policjanci realizują działania kontrolno-prewencyjne na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. „Prędkość”, „Niechronieni uczest­nicy ruchu drogowego”, czy „TAXI na aplikacje”. Niejednokrotnie do tych działań wykorzystują różnego rodzaju sprzęt, w tym policyjne drony.

Kluczowym elementem w działaniach na rzecz bezpieczeń­stwa w ruchu drogowym jest nie tylko efektywny nadzór na drogach sprawowany przez Policję, ale również profilakty­ka. Dlatego, oprócz sprawowania kontroli, policjanci ruchu drogowego skupiają swoją uwagę na prowadzeniu działań informacyjno-profilaktycznych, w tym edukacji na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

W ubiegłym roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zainicjowali kilka spotów informacyjno-profilaktycznych, a dotyczących bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego:

Policja ini­cjuje i organizuje różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym związanym z bezpieczeń­stwem ruchu drogowego i współdziała w tym zakresie z or­ganami państwowymi, samorządowymi oraz organizacjami społecznymi.

Nowy rok, to nowe wyzwania dla polskiej drogówki. Z pewnością głównym celem będzie dalsze ograniczanie liczby wypadków drogowych, a co za tym idzie prowadzenie kontroli kierujących oraz działań edukacyjnych. Dużo uwagi poświęcimy bezpieczeństwu pieszych i ich widoczności na drodze, nauce udzielania pierwszej pomocy, podniesieniu bezpieczeństwa użytkowników jednośladów.  Zdecydowanie nie będzie taryfy ulgowej wobec nietrzeźwych kierujących oraz znajdujących się pod wpływem środków odurzających.  

Nie ustajemy w naszych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewniamy, że w 2025 roku dołożymy wszelkich starań, aby był bezpieczniejszy niż w roku ubiegłym.

Autor: nadkom. Przemysław Słomski
Publikacja: nadkom. Przemysław Słomski

Powrót na górę strony