asp. Zofia Wrzeszcz Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy
Funkcjonariuszka, która swoją służbę w Policji traktuje jako misję. Pracując w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, skupia się na profilaktyce i edukacji, pomagając budować świadomość społeczną w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki swojemu zaangażowaniu codziennie przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców. Jak wyglądała jej ścieżka kariery i co motywuje ją do działania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w jej inspirującej historii.
Aspirant Zofia Wrzeszcz do Policji wstąpiła 11 maja 2011 r. Dlaczego taki, a nie inny wybór, ponieważ służba daje możliwość poświęcenia się na rzecz bezpieczeństwa tych, na których zależy nam najbardziej. Policjant jest tym do kogo można zwrócić się z prośbą o pomoc i który pomoże znaleźć rozwiązanie problemu. Wciąż niewielu zwraca się z prośbą o pomoc do specjalistów i często tą pierwszą deską ratunku staje się właśnie policjant. Jest osobą, która lubi słuchać innych i im pomagać, nie czeka na gotowe rozwiązania tylko sama ich poszukuje, dlatego też zdecydowała się na służbę w Policji.
Szkolenie podstawowe ukończyła w Szkole Policji w Pile. Od listopada 2011 r. pełniła służbę w Referacie Patrolowo-Interwencyjnym Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, a od listopada 2013 r. w Zespole Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, gdzie zajmowała się zapobieganiem przestępczości oraz demoralizacji nieletnich. Współpracowała z sądami rodzinnymi, szkołami, samorządami lokalnymi, ośrodkami pomocy społecznej oraz licznymi stowarzyszeniami i fundacjami wspierającymi dzieci, a także młodzież. Wielokrotnie prowadziła warsztaty, szkolenia i spotkania profilaktyczne na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, jak również różnego typu zagrożeń m.in.: cyberprzemocy, przemocy domowej, terroryzmu. W trakcie służby w Nakle pełniła również funkcję koordynatora procedury „Niebieskiej Karty”, handlu ludźmi oraz profilaktyka społecznego. Była członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego, a także Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, gdzie motywowała osoby uzależnione do zmiany stylu życia oraz podjęcia terapii. Uzyskała tytuł trenera dialogu motywującego. Dodatkowo przez trzy lata zastępowała oficera prasowego w Komendzie Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią.
Od marca 2024 r. służy na stanowisku specjalisty w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Pełni również funkcję wojewódzkiego koordynatora „Handlu ludźmi” oraz działań profilaktycznych. Jest powołana do Zespołu Antykonfliktowego. Współpracuje z Wydziałem Rodzinnym i Nieletnich Sądów Rejonowych na terenie garnizonu kujawsko-pomorskiego, Wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego, Okręgowym Kuratorem, fundacjami zajmującymi się działaniami na rzecz osób małoletnich i pokrzywdzonych.
Prywatnie wolny czas poświęca swojej rodzinie i pasji, jaką jest podróżowanie oraz poznawanie zarówno Polski, jak i innych krajów. Spędzając czas w domu lubi czytać, głównie kryminały Remigiusza Mroza i Maxa Czornyja.
Cykl artykułów przeczytasz tutaj: 100-lecie kobiet w Policji
Autor: mł. asp. Żaneta Marciniak
Publikacja: podkom. Szymon Tworowski