Policjanci szkolili pracowników Głównego Urzędu Statystycznego
W ostatnich dniach funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przeprowadzali szkolenia dla pracowników administracyjnych oraz ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego. Z tej racji, że przedstawiciele tej instytucji często pracują w terenie spotykają się z różnego rodzaju zagrożeniami. W trosce o ich bezpieczeństwo, policjanci omówili szeroki wachlarz sytuacji, w których mogą się znaleźć jednocześnie podpowiadając, jak sobie w nich radzić.
Przez dwa dni (4-5.03.25)) funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy: podinsp. Monika Hermann, podinsp. Joanna Michalska, podkom. Patryk Lewicki oraz asp. Zofia Wrzeszcz prowadzili szkolenia dla pracowników Głównego Urzędu Statystycznego.
Funkcjonariusze przekazali uczestnikom szkolenia informacje na temat tego, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas pracy w terenie oraz w jaki sposób reagować w sytuacji zagrożenia. Policjanci omówili sposoby prowadzenia rozmowy z agresywną osobą.
Mundurowi omówili pojęcia obrony koniecznej, stanu wyższej konieczności oraz ujęcia obywatelskiego. Opowiedzieli również o środkach i zasadach bezpieczeństwa, które pozwalają chronić pracowników przed atakiem psa.
Funkcjonariusze zaprezentowali aplikację mobilną „Moja Komenda”, zachęcając do jej aktywnego użytkowania. Wyjaśnili też, że aplikacja ułatwia kontakt z Policją, umożliwiając szybkie i łatwe znalezienie adresu każdej jednostki oraz dostęp do danych kontaktowych wszystkich dzielnicowych. Ponadto opowiedzili o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która pozwala zgłaszać potencjalne zagrożenia zaobserwowane w okolicy. Policjanci szczegółowo wyjaśnili też, jak należy zgłaszać takie nieprawidłowości za pomocą aplikacji oraz, jak wygląda dalszy proces weryfikacji tych zgłoszeń przez funkcjonariuszy.
Mundurowi przypomnieli również podstawowe zasady ruchu drogowego oraz konsekwencje związane z przekraczaniem prędkości, kierowaniem pod działaniem alkoholu oraz jazdą bez uprawnień. Była też mowa o konieczności korzystania z elementów odblaskowych po zapadnięciu zmroku i poza terenem zabudowanym. Na zakończenie mundurowi przekazali informacje na temat zasad korzystania z numeru alarmowego 112.
Szkolenia przebiegły w miłej atmosferze. Pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkań otrzymali od mundurowych elementy odblaskowe.
Autor: asp. Zofia Wrzeszcz
Publikacja: Kamila Ogonowska