Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Oddajemy cześć tym, którzy oddali życie za nasze bezpieczeństwo

Data publikacji 07.03.2025

Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy wraz z Zastępcami oddał hołd poległym na służbie policjantom. Wydarzenie miało miejsce przed Tablicą Pamięci znajdującą się w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, a okazją był wyjątkowy dzień 7 marca, który został ustanowiony przez INTERPOL Międzynarodowym Dniem Pamięci o Poległych Policjantach.

W hołdzie składanym Koleżankom i Kolegom, którzy odeszli na wieczną wartę, w imieniu globalnej społeczności policyjnej INTERPOL ustanowił dzień 7 marca Międzynarodowym Dniem Pamięci o Poległych Policjantach. Tego dnia urzędnicy INTERPOL na całym świecie minutą ciszy oddają hołd tym, którzy działając w ochronie życia i zdrowia obywateli, zginęli w czasie służby.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Poległych Policjantach ma na celu zjednoczenie funkcjonariuszy w 196 krajach członkowskich w globalnym hołdzie dla tych, którzy stracili życie w trakcie pełnienia służby. To dzień refleksji, wdzięczności i hołdu tym, którzy oddali swoje życie, dbając o bezpieczeństwo społeczeństw na całym świecie.

Obchody tego dnia organizowane są w wielu krajach i przybierają różne formy – od oficjalnych uroczystości, przez chwile ciszy, aż po symboliczne gesty, takie jak zapalanie zniczy czy składanie kwiatów pod pomnikami poległych policjantów. Jest to także okazja do zwrócenia uwagi na wyzwania i zagrożenia, z jakimi na co dzień mierzą się funkcjonariusze, pełniąc służbę.

Dzisiaj (7.03.2025), na cześć wszystkich poległych policjantów, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Szef kujawsko-pomorskich policjantów insp. Jakub Gorczyński razem z Zastępcami, w imieniu kierownictwa i wszystkich policjantów oraz pracowników Policji złożył kwiaty przed Tablicą Pamięci.

Tablica Pamięci w gmachu KWP to miejsce, gdzie umieszczone są inskrypcje epitafijne z nazwiskami policjantów, którzy oddali życie w związku ze służbą, ratując innych bądź stając w ich obronie. Obecnie widnieje na niej 14 nazwisk funkcjonariuszy Policji, którzy polegli na służbie w województwie kujawsko-pomorskim.

Tablica Pamięci ku czci Poległych Policjantów powinna być pusta, nie powinno być tam żadnego nazwiska – jednak służba i zawód policjanta należy do jednych z najniebezpieczniejszych i choć robimy wszystko, aby nie pojawiały się na Tablicy nowe nazwiska, zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne do wykonania. Dlatego pamięć o tych wszystkich, którzy zginęli nigdy nie zaginie, podobnie jak i pamięć o policjantach z całego świata, którzy ratując innych, oddali swoje życie.

Pamięć o tych, którzy w służbie Ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę, ofiarę życia, jest żywa. Cześć pamięci naszych Kolegów, którzy wypełnili do końca rotę policyjnego ślubowania.

Autor: nadkom. Przemysław Słomski/KGP
Publikacja: nadkom. Przemysław Słomski

  • policjanci składają kwiaty i oddają hołd przed Tablicą Pamięci
  • policjanci składają kwiaty i oddają hołd przed Tablicą Pamięci
  • policjanci składają kwiaty i oddają hołd przed Tablicą Pamięci
  • policjanci składają kwiaty i oddają hołd przed Tablicą Pamięci
  • policjanci składają kwiaty i oddają hołd przed Tablicą Pamięci
  • policjanci składają kwiaty i oddają hołd przed Tablicą Pamięci
  • policjanci składają kwiaty i oddają hołd przed Tablicą Pamięci
  • policjanci składają kwiaty i oddają hołd przed Tablicą Pamięci
  • policjanci składają kwiaty i oddają hołd przed Tablicą Pamięci
Powrót na górę strony