Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Czy mieszkaniec Chełmna poszukiwał skarbów legalnie? Postępowanie to ustali

Data publikacji 14.04.2025

Poszukiwanie skarbów, to zapewne wielka przygoda i pasja. Wszystko jest dobrze wówczas, gdy poszukiwacz posiada wymagane zgody i robi to w sposób legalny. Niestety zdarza się, że poszukując cennych przedmiotów, z wykorzystywaniem profesjonalnego sprzętu, łamiemy przepisy ustawy o ochronie zabytków. Działania policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy tym razem dotyczyły sprawy zabytków archeologicznych.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zdobyli informację, z której wynikało, że mieszkaniec Chełmna może nielegalnie pozyskiwać przedmioty stanowiące zabytki archeologiczne. Poszukiwanie ich, za pomocą urządzeń elektronicznych, bez wymaganego prawem zezwolenia jest zabronione i grozi odpowiedzialnością karną. Informacja musiała zostać sprawdzona.

W ubiegłym tygodniu, wspólnie w policjantami z Chełmna, kryminalni przeszukali mieszkanie 46-letniego mieszkańca Chełmna.

Okazało się, że mężczyzna, za pomocą wykrywacza metali, wszedł w posiadanie niemałej kolekcji. Do policyjnego magazynu dowodów rzeczowych trafiły między innymi: figurka zoomorficzna wykonana z brązu w kształcie konika pochodzącą z wczesnej epoki żelaza, zapinki oraz inne zabytki metalowe pochodzące z okresu wpływów rzymskich, a także przedmioty z brązu tj. naszyjnik obręczowy, nagolennik oraz siekierka. Policjanci zabezpieczyli także detektor i różnego rodzaju dewocjonalia, guziki, monety, groty, elementy sprzączek odzieży i okucia.
Teraz wszystkie te przedmioty trafią do biegłego, który określi jakiego rodzaju są to wykopaliska i czy stanowią wartość zabytkową. Mężczyzna po przesłuchaniu został zwolniony.

Postępowanie prowadzone przez policjantów z Chełmna ma za zadanie ustalenie czy doszło do złamania przepisów Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jeśli okaże się, że tak to przedmioty te stanowić będą własność Skarbu Państwa, a znalazca odpowie za ich nielegalne pozyskanie. Ważne będzie również ustalenie, gdzie zostały one wykopane i czy miejsce to jest stanowiskiem archeologicznym podlegającym szczególnej ochronie.

 

Autor: mł. insp. Monika Chlebicz
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

  • Znaleziska archeologiczne.
  • Znaleziska archeologiczne.
  • Znaleziska archeologiczne.
  • Znaleziska archeologiczne.
  • Znaleziska archeologiczne.
Powrót na górę strony