Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Policjanci szkolą ratowników medycznych

Data publikacji 16.04.2025

Podpisane porozumienie pomiędzy Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, a Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy była efektem wspólnego szkolenia ratowników medycznych. Agresywny pacjent, niebezpieczne narzędzia, czy też broń, z tym między innymi musi mierzyć się załoga pogotowia ratunkowego podczas zgłoszeń. O tym jak sobie poradzić z takimi sytuacjami, uczą policyjni instruktorzy. Funkcjonariusze w marcu, kwietniu oraz maju realizują kolejne szkolenia dla całego personelu pogotowia ratunkowego w Bydgoszczy.

Z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy opracowany został  dwudniowy program szkoleniowy dla ratowników oraz dyspozytorów medycznych. Pierwszego dnia personel medyczny odbywa cztery panele szkoleniowe.

Pierwszy panel prowadzony jest przez psychologa KWP w Bydgoszczy i dotyczy psychologicznych oraz interpersonalnych możliwości radzenia sobie w sytuacji zagrożenia agresją. W skrócie ujmując, przedstawia sposoby, które mogą nie dopuścić do agresji fizycznej i spróbować zatrzymać ją na etapie agresji słownej.

Następnie Koordynator Negocjatorów Policyjnych KWP w Bydgoszczy zaznajamia ratowników z tematem prenegocjacji – jak rozmawiać z osobą przed przyjazdem negocjatorów.  

Kolejnym elementem szkolenia jest wystąpienie instruktora w zakresie posługiwania się przedmiotami do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej (paralizator). W przypadku, gdy mamy do czynienia z pacjentem agresywnym na miejscu niezbędny jest patrol Policji, który może tego środka przymusu bezpośredniego użyć, dlatego ważna jest znajomość urządzenia, taktyka interwencji z użyciem lub wykorzystaniem paralizatora, jak również czynności po użyciu paralizatora (wyjęcie i  zabezpieczenie sond).

Ostatnie zajęcia tego dnia realizowane są przez instruktorów sportów walki Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy. Instruktorzy poruszają aspekty obejmujące techniki uderzeń, kopnięć oraz obronę przed nimi. Ponadto przedstawiają techniki duszeń i dźwigni, a także kontrolę agresora w paterze.

Dzień drugi optuje w zajęcia z funkcjonariuszem Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy. Tematem są zagadnienia związane z poruszaniem się na miejscu zdarzenia ze zwróceniem uwagi na uniknięcie zniszczenia lub zatarcia śladów kryminalistycznych. Dodatkowo  przedstawia zagadnienia związane z czynnościami pozwalającymi na ochronę śladów występujących na miejscu zdarzenia.

Następnie instruktorzy Wyszkolenia Strzeleckiego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy, Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy omawiają jednostki borni będące na wyposażeni Policji. Przedstawiają sposoby ich zabezpieczania i rozładowywania na wypadek, gdy na miejscu niesienia pomocy przez służby medyczne taka broń by się znalazła. Prezentują także wyposażenie, które policjant w zależności od miejsca pełnienia służby może mieć na sobie podczas realizacji zadań służbowych (sprzęt PZ, kamizelki kuloodporne, kaski ochronne itp.).

Drugi dzień również kończy się zajęciami z samoobrony. Bo zarówno zawód ratownika medycznego, pielęgniarki czy lekarza w systemie PRM i policjanta to zawód podwyższonego ryzyka. Jak najlepsza współpraca pomiędzy dwoma służbami przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa podczas realizowanych interwencji.

Autor: asp. Patryk Głowacki WKiSz KWP w Bydgoszczy
Publikacja: nadkom. Przemysław Słomski

Wczytywanie pliku Odtwarzacz wideo.
Aktualny czas 0:00
Czas trwania 0:00
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas 0:00
 
1x
    • Rozdziały
    • Opisy wyłączone, zaznaczone
    • Napisy wyłączone, zaznaczone
      Powrót na górę strony