Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Kryminalistyczne badania wariograficzne

Data publikacji 12.01.2010

Nie sposób przybliżyć tematykę kryminalistycznych badań wariograficznych (poligraficznych) bez przedstawienia podbudowy prawnej, która w ostatnich kilkudziesięciu latach uległa dość znacznej transformacji. Spór procesualistów, czy ...

Nie sposób przybliżyć tematykę kryminalistycznych badań wariograficznych (poligraficznych) bez przedstawienia podbudowy prawnej, która w ostatnich kilkudziesięciu latach uległa dość znacznej transformacji. Spór procesualistów, czy badania wariograficzne (poligraficzne) mogą stanowić dowód procesowy, trwały od lat. Zdania były w znacznym stopniu podzielone. W sprawie tej kilkakrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy. W 1976 r. SN, dopuszczając badania wariograficzne, uznał, że opinia wariograficzna musi być zaliczona do dowodów pośrednich. W 1980 r. nie zaakceptował badań tego rodzaju jako formy przesłuchania, lecz jako badania prowadzonego w formie kryminalistycznej ekspertyzy. W 1998 r. SN zaliczył ekspertyzę wariograficzną do materiału dowodowego, rok później zaś negatywnie ocenił wynik badań wariograficznych opartych na stosowanej wówczas metodzie Reida.



podinsp. Jacek Bukowski
Laboratorium Kryminalistyczne
KWP w Bydgoszczy



Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P

Powrót na górę strony