Wiadomości

Kolejne działanie projektu TEKLA KWP w Bydgoszczy

Data publikacji 20.03.2026

W dniach 17–19 marca 2026 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyła się konferencja w ramach projektu TEKLA – „Sieć wiedzy i współpracy w zwalczaniu przestępczości ekonomicznej” współfinansowanego z Polskiego Programu Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na lata 2021–2027.

Uroczystego otwarcia dokonał Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy  inspektor Jakub Gorczyński, podkreślając, że przekazywana wiedza wzmocni współpracę organów ścigania z partnerami zewnętrznymi oraz przełoży się bezpośrednio na skuteczność prowadzonych spraw.

W ramach projektu TEKLA realizowanego przez Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji, odbyły się dwa szkolenia dedykowane policjantom, poświęcone tematyce zwalczania przestępczości gospodarczej, korupcyjnej oraz odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.

Program konferencji miał charakter praktyczny i ekspercki – obejmował zarówno wykłady, jak i warsztaty dotyczące m.in. analizy przepływów finansowych, odzyskiwania mienia, wykorzystania narzędzi analitycznych oraz współpracy z podmiotami zewnętrznymi. 

W szkoleniu uczestniczyło 90 policjantów komendy wojewódzkiej, miejskich i powiatowych kujawsko-pomorskiego garnizonu policji. Zajęcia prowadzili eksperci i przedstawiciele instytucji finansowych, administracji publicznej oraz partnerów współpracujących z policją, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z zakresu zwalczania przestępczości gospodarczej, korupcyjnej oraz odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw. 

Celem przedsięwzięcia było doskonalenie kompetencji funkcjonariuszy oraz rozwijanie współpracy między policją, a kluczowymi instytucjami krajowymi.

Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele instytucji publicznych i partnerów prywatnych, w tym m.in.: Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Związku Banków Polskich, PKO BP, Grupy InPost i Allegro, OLX, Amazon,  Orange Polska, ZEN.COM, Philip Morris Polska, Polski Standard Płatności (BLIK) oraz policjanci z Komendy Głównej Policji i Akademii Policji w Szczytnie, a także z Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu. Z  ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wykłady prowadzili funkcjonariusze Wydziału Wywiadu Kryminalnego oraz Wydziału Techniki Operacyjnej.

Konferencja w Bydgoszczy była kolejnym etapem budowania sieci bezpieczeństwa, opartej na realnej współpracy i wymianie doświadczeń pomiędzy służbami, a sektorem prywatnym - co stanowi jeden z kluczowych filarów projektu TEKLA.

 

Autor: podinsp. Ewa Przewłoka Wydz.dw.z PE
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony