Policjanci odnaleźli 19-latkę potrzebującą pomocy
Szybka reakcja dyżurnego oraz zaangażowanie policjantów ruchu drogowego, patrolujących okolice nadwiślańskiego nabrzeża, pomogły w porę dotrzeć do młodej kobiety znajdującej się w kryzysie emocjonalnym. Mundurowi odnaleźli nieprzytomną 19-latkę i do czasu przyjazdu ratowników medycznych monitorowali jej stan oraz udzielali jej niezbędnej pomocy.
W niedzielny wieczór (17.05.26) dyżurny toruńskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące 19-latki, której życie mogło być zagrożone. Z przekazanych informacji wynikało, że młoda kobieta prawdopodobnie przebywa w rejonie nabrzeża Wisły, w okolicy ulicy Popiełuszki.
Na miejsce natychmiast skierował policyjne patrole, w tym funkcjonariuszy ruchu drogowego: asp. Marka Smulskiego, asp. Ernesta Krysztofiaka, mł. asp. Piotra Szpaka oraz sierż. Wiktorię Rękas. Ze względu na trudno dostępny teren funkcjonariusze prowadzili poszukiwania pieszo, przedzierając się przez zarośla i jednocześnie obserwując brzeg oraz nurt rzeki.
W pewnym momencie mundurowi natrafili na przedmioty mogące należeć do zaginionej. Kilka metrów dalej, przy brzegu Wisły, częściowo w wodzie, odnaleźli nieprzytomną kobietę, odpowiadającą podanemu rysopisowi.
Funkcjonariusze natychmiast podjęli działania. Jeden z nich skontaktował się z dyżurnym, prosząc o pilne skierowanie karetki, a następnie wybiegł naprzeciw ratownikom, by wskazać im dokładne miejsce. Pozostali policjanci sprawdzili funkcje życiowe 19-latki. Kobieta była nieprzytomna, ale oddychała. Mundurowi ułożyli ją w bezpiecznej pozycji, dbali o drożność dróg oddechowych i stale monitorowali jej stan do czasu przyjazdu pogotowia.
Po dotarciu na miejsce, ratownicy medyczni udzielili kobiecie specjalistycznej pomocy i zadbali o dalszą opiekę. Jeden z policyjnych patroli asystował również podczas transportu 19-latki do szpitala.
Ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo nauczyli się reagować na sygnały, mogące świadczyć o tym, że ktoś w naszym otoczeniu znajduje się w kryzysie emocjonalnym. Nie pozostawajmy obojętni w takich sytuacjach. Wsparcia może potrzebować zarówno ktoś bliski, jak i przypadkowo napotkana osoba. Czasem wystarczy drobny gest, rozmowa lub sama obecność, która akurat w tym momencie będzie ratunkiem dla innego człowieka.
Gdzie szukać pomocy?
116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
116 111 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
800 108 108 - Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
800 12 12 12 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
22 635 09 54 - Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00
Źródło: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-pomoc-sobie-i-innym-w-depresji
Autor: podkom. Dominika Bocian
Publikacja: Kamila Ogonowska