Wiadomości

Daktyloskopia w skrócie

Data publikacji 06.04.2010

Daktyloskopia umożliwia identyfikację osób na podstawie śladów linii papilarnych. Metoda ta stosowana jest do wykrywania sprawców przestępstw.

Daktyloskopia umożliwia identyfikację osób na podstawie śladów linii papilarnych. Metoda ta stosowana jest do wykrywania sprawców przestępstw.

Ślady daktyloskopijne pozostawione na miejscu przestępstwa są na ogół niewidoczne. Większość z nich naniesiona jest bowiem substancją potowo-tłuszczową, która wraz z upływem czasu ulega, pod wpływem różnych czynników, procesowi „starzenia” (wysycha i traci właściwości adhezyjne). Na skutek czego ślady matowieją, tracą czytelność i czasami ulegają całkowitemu zanikaniu.

Do ujawniania śladów daktyloskopijnych stosowane są różnorodne środki chemiczne, których specyfika działania oparta jest na zjawiskach fizycznych, chemicznych i fizykochemicznych. Dobór metody uzależniony jest m.in. od rodzaju podłoża, na którym naniesione są ślady oraz rodzaju substancji tworzącej ślad.

W warunkach laboratoryjnych ślady daktyloskopijne ujawniane są za pomocą, między innymi: ninhydryny, kleju cyjanoakrylowego, substancji o właściwościach fluorescencyjnych jak: DFO, 1,2-IND; barwników fluorescencyjnych np: Ardrox, Safranina. Natomiast do ujawniania śladów linii papilarnych bezpośrednio na miejscu zdarzenia najczęściej używa się proszków daktyloskopijnych.

Sporządził:
kom. D. Rembelska-Smaruj
kom. Anna Służewska


Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P

Powrót na górę strony