Wiadomości

Dąb Katyński ku pamięci aspiranta Policji Państwowej Franciszka Graczkowskiego

Data publikacji 24.04.2010

Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Krzysztof Gajewski uczestniczył w uroczystości posadzenia Dębu Katyńskiego ku pamięci asp. Franciszka Graczkowskiego zamordowanego w Twerze w 1940r. przez NKWD.

Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Krzysztof Gajewski uczestniczył w uroczystości posadzenia Dębu Katyńskiego ku pamięci asp. Franciszka Graczkowskiego zamordowanego w Twerze w 1940r. przez NKWD.

Uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci” poświęconego aspirantowi Policji Państwowej Franciszkowi Graczkowskiemu zorganizował dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie, w powiecie bydgoskim. Ceremonię rozpoczęto minutą ciszy upamiętniającą tragedię, która wydarzyła się kilka dni temu w Smoleńsku. Następnie wybrani zaproszeni goście, a wśród nich Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Krzysztof Gajewski dokonali symbolicznego aktu posadzenia „Dębu Pamięci” ku czci asp. Graczkowskiego.
Franciszek Graczkowski, syn Jana i Marzeny z domu Schulz, urodził się 14 stycznia 1908r., nieopodal  Bydgoszczy w Szwederowie – ówczesnej małej podbydgoskiej miejscowości rolniczej, która w dniu 1 Zdjęciakwietnia 1920r. weszła w administracyjny obręb miasta Bydgoszczy. Na Szwederowie – dzielnicy Bydgoszczy - funkcjonowały dwie szkoły ewangelicka i katolicka. Franciszek Graczkowski był uczniem szkoły katolickiej, o mocnych polskich tradycjach patriotycznych. Podobnie jak jego ojciec Jan zostaje policjantem. Od 1932r. służy w stopniu posterunkowego w charakterze kierującego ruchem miejskim. W 1935r. żeni się z Józefą Schifferową, małżonkowie nie doczekali się potomstwa. Po przeprowadzce do Wielunia koło Łodzi  pracuje także w Policji Państwowej, do czasu wybuchu II wojny światowej w 1939r. Po wkroczeniu na teren Polski oddziałów rosyjskich, 17 września 1939r., polscy oficerowie oraz podoficerowie Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Więziennej, żołnierze Żandarmerii Wojskowej i inni więźniowie zostają w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną jako jeńcy wojenni w obozie w Ostaszkowie.






Post. Franciszek Graczkowski został zamordowany, podobnie jak jego 6300 współtowarzyszy niedoli, strzałem w tył głowy w Twerze w 1940 r. Pomordowanych pogrzebano w zbiorowych mogiłach leśnych w miejscowości Miednoje. W 2007r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński awansował posterunkowego Franciszka Graczkowskiego do stopnia aspiranta Policji Państwowej.

Po części oficjalnej, którą zakończyła salwa honorowa, uczniowie szkoły zaprezentowali słowno-muzyczną inscenizację upamiętniającą Zbrodnię Katyńską.


Mat. Źródłowe Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie.

Kamila Ogonowska
Zespół Prasowy
KWP w Bydgoszczy






Autor: Slawomir_Ruge
Publikacja: Slawomir_Ruge

Powrót na górę strony