Zakończenie obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej
Data publikacji 08.05.2010
Dziś, 30 kwietnia br. z okazji wojewódzkich obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, odbyły się ostatnie zaplanowane uroczystości patriotyczne przy Pomniku Ofiar dwóch totalitaryzmów w miejscowości Książki-Brudzawki.
Dziś, 30 kwietnia br. z okazji wojewódzkich obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, odbyły się ostatnie zaplanowane uroczystości patriotyczne przy Pomniku Ofiar dwóch totalitaryzmów w miejscowości Książki-Brudzawki. Jest to miejsce szczególnej pamięci w woj. kujawsko-pomorskim, gdyż znajdują się tam trzy symboliczne groby, do których w 1994 r. złożono urny z ziemią pochodzącą z Katynia, Miednoje i Charkowa.
Z okazji tegorocznych obchodów 70. rocznicy mordu katyńskiego na stronie internetowej kujawsko-pomorskiej Policji powstała okolicznościowa zakładka poświęcona tej zbrodni. W poszczególnych działach umieszczono relacje z uroczystości, w których wziął udział Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy, nadinsp. Krzysztof Gajewski, jak również historyczne artykuły, które mają szerzyć i kultywować pamięć o Katyniu w pokoleniu młodych Polaków oraz noty biograficzne funkcjonariuszy, ofiar zbrodni. Zakładka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko w regionie, ale również wśród Polonii zagranicznej. Rodziny ofiar zbrodni, które wyemigrowały m.in. do Stanów Zjednoczonych żywo reagowały na publikowane biografie pisząc listy w podziękowaniu za pamięć. Internetowa zakładka będzie nadal dostępna na stronie KWP w Bydgoszczy w dziale „Historia”.
Publikacje poświęcone 70. rocznicy zbrodni zostały opatrzone unikatowymi zdjęciami dzięki uprzejmości pana Aleksandra Załęskiego, który był ekspertem fotografii kryminalistycznej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji i członkiem ekipy ekshumacyjnej. Pan Załęski jest autorem zdjęć z pierwszych ekshumacji prowadzonych w Charkowie i Miednoje w roku 1991 na polecenie Rządu Polskiego. Uczestniczył również w 1995 r. w ekshumacjach w Miednoje i przez kilka dni w Katyniu. Jest również autorem kilku wystaw poświęconych zbrodni katyńskiej, a jego fotografie odnaleźć można także w licznych publikacjach książkowych. W 1992 r. został odznaczony Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w zebraniu materiałów udostępniając fotografie lub dzieląc się z nami swoimi wspomnieniami i wiedzą w tym zakresie. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa pozwoli „ocalić od zapomnienia” te fakty i tych ludzi, którym jesteśmy to winni.
Małgorzata Dobrosielska
Wydział Prezydialny KWP w Bydgoszczy
Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P