Działania "Bezpieczny weekend"
Od 30.04. rozpoczął się długi majowy weekend. Duża grupa zmotoryzowanych osób wyruszyła w trasy. To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców, rowerzystów i pieszych. W tym czasie policjanci ruchu ...
Od 30.04. rozpoczął się długi majowy weekend. Duża grupa zmotoryzowanych osób wyruszyła w trasy. To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców, rowerzystów i pieszych. W tym czasie policjanci ruchu drogowego będą prowadzili ogólnopolskie działania „Bezpieczny weekend”. Nad bezpieczeństwem podróżujących będzie czuwało więcej niż zazwyczaj funkcjonariuszy - i to zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych.
Wyjeżdżając na długi weekend, musimy być świadomi, że w najbliższych dniach o bezpieczeństwo na drogach zadbają nie tylko policjanci, ale również urządzenia do automatycznej kontroli prędkości jazdy. Przekroczenie prędkości to nie jedyne wykroczenie, za które można zapłacić mandat. Na zdjęciu zrobionym za pomocą fotoradaru lub wideorejestratora widać, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, czy ma zapięte pasy, a pojazd, którym kieruje - włączone światła. Punkty za poszczególne wykroczenia są sumowane.
Podczas planowanych działań, oprócz kontroli prędkości, policjanci pełniący służbę na drogach zwrócą też szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci.
Pamiętajmy! Niezależnie od pokonywanej odległości, kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd zgodnie z przepisami prawa. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Prowadząc pojazd, odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.
Ładna pogoda jest również okazją do weekendowych wypraw rowerowych. Planując takie wyprawy po drogach publicznych, musimy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.Każdego roku około 6 tys. rowerzystów ulega wypadkom drogowym. Na skutek tych zdarzeń ponad 500 z nich ponosi śmierć, a ponad 5 tys. odnosi obrażenia ciała.
Kierowcy samochodów muszą być świadomi, że rowerzysta należy do niechronionych uczestników ruchu drogowego, lecz mimo to ma takie same prawa na drodze jak kierowcy innych pojazdów. Rowerzyści zaś są obowiązani do bezpiecznej i zgodnej z przepisami jazdy, tak aby siebie i innych nie narażali na wypadek.
Wzajemny szacunek na drodze pomoże wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu.
Kilka praktycznych rad przed wyjazdem w trasę:
- Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.
- Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce.
- Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!
- Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Największego natężenia ruchu należy spodziewać się w piątek pomiędzy 16:00 a 20:00 i w poniedziałek pomiędzy 16:00 a 20:00.
- Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach (jest młodym kierowcą, osobą starszą, schorowaną lub osobą, która nie lubi wielkomiejskiego ruchu), może poprosić o pomoc bardziej doświadczonego kierowcę-pasażera.
- Należy unikać jazdy na wschód w godzinach przedpołudniowych i na zachód w godzinach popołudniowych, ponieważ wtedy mocno oślepia słońce.
- Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15 minutową przerwę w bezpiecznym miejscu: na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
- Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
- Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!
- Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii. Motocyklisto - użyj wyobraźni!
W naszym województwie od 30.04 – 02.05.br. (do godziny 12:00) odnotowaliśmy 7 wypadków drogowych, w których 3 osoby poniosły śmierć a 5 zostało rannych. Zatrzymaliśmy 38 nietrzeźwych kierujących.
Niektóre patrole pełnione są wspólnie ze innymi instytucjami np. strażą miejską (gminną), żandarmerią wojskową, inspekcją transportu drogowego.
Natomiast w roku 2009 do okresie od 01-03.05. odnotowaliśmy 21 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 2 osoby a 26 zostało rannych. Zatrzymaliśmy 80 nietrzeźwych kierujących oraz odnotowaliśmy 182 kolizje.
Autor: Slawomir_Ruge
Publikacja: Slawomir_Ruge