Wiadomości

ZMIANY W PRZEPISACH DOTYCZĄCYCH RUCHU DROGOWEGO

Data publikacji 21.09.2010

Z dniem 4 września br. wchodzą w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010r. Nr 152, poz. 1018).

Z dniem 4 września br. wchodzą w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010r. Nr 152, poz. 1018).

    Najistotniejsze zmiany w przywołanej zmianie dotyczą:

1.    Rozszerzenie w art. 1 zakresu jej obowiązywania na tzw. „strefy ruchu”, obejmujące swoim zasięgiem obszar, na którym występuje co najmniej jedna droga wewnętrzna. Zmiana ta umożliwia uprawnionym organom egzekwowanie przepisów ruchu drogowego także poza drogami publicznymi tj. w takich miejscach jak np.: osiedla mieszkaniowe, parkingi przed centrami handlowymi, czy też place przed dworcami. W strefie tej przepisy będą obowiązywać w takim samym zakresie, jak na drogach publicznych, natomiast na drogach wewnętrznych nie leżących w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych. W praktyce, tylko nieliczne drogi, nie będące drogami publicznymi, na których natężenie ruchu jest znikome i nie zachodzi potrzeba jego organizacji, będą wyłączone ze stosowania przepisów p.r.d., chyba że będzie to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób. Zmiany wprowadzone przywołaną ustawą wymuszają dokonanie stosownych zmian również w aktach wykonawczych, jak chociażby określenia wzoru znaku „strefa ruchu”, co jest aktualnie procedowane przez Ministerstwo Infrastruktury.

2.    Nowelizacja art. 130a p.r.d., która podyktowana była wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 czerwca 2008r., w którym Trybunał orzekł, iż ust. 10 tejże normy w zakresie, w jakim dopuszcza przepadek pojazdu na rzecz Skarbu Państwa, jest niezgodny z Konstytucją. W ustawie zmieniającej określono nowy tryb, w jakim następuje przepadek pojazdu, który będzie orzekany przez właściwy sąd. Obecnie mamy do czynienia z dużą grupą pojazdów przechowywanych na parkingach przez okres dłuższy niż określony w art. 130a ust. 10 zmienionej ustawy, a których przepadek nie mógł być dokonany z uwagi na przywołany wyrok Trybunału oraz brak nowych regulacji w przedmiotowym zakresie. W art. 13 ustawy zmieniającej określono, iż Skarb Państwa ponosi koszty przechowywania pojazdów, które powstały po upływie terminu, o którym mowa w art. 130a ust. 10 ustawy zmienionej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, wobec pojazdów, których 6-miesięczny termin od dnia ich usunięcia upłynął w okresie od 11 czerwca 2009r. do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

3.    W art. 130a ustawy dokonano również istotnej zmiany polegającej na dodaniu ust. 1 pkt 4 i 5, przez co rozszerzono katalog przypadków, w których pojazd będzie usuwany z drogi na koszt właściciela. Odnoszą się one odpowiednio do sytuacji, gdy pojazd nieoznakowany kartą parkingową został pozostawiony w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej oraz pozostawieniu pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

/Źródło - KGP/

Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P

Powrót na górę strony