Wiadomości

Przygotowania kujawsko-pomorskiej Policji do Euro 2012

Data publikacji 21.10.2010

Przygotowania kujawsko-pomorskiej Policji do Euro 2012
Zabezpieczenie imprez masowych jest jednym z wyzwań, jakie stawiane są przed Policją, która nie tylko ma obowiązek zabezpieczenia trasy przejazdu kibiców, ale także musi zapewnić ...

„…Pomagamy odnaleźć drogę ku wewnętrznej harmonii i dajemy nadzieję.”

Zabezpieczenie imprez masowych jest jednym z wyzwań, jakie stawiane są przed Policją, która nie tylko ma obowiązek zabezpieczenia trasy przejazdu kibiców, ale także musi zapewnić niezbędne siły i środki w przypadku konieczności podjęcia działań przywracających naruszony porządek prawny na obiekcie.

Funkcjonariusze Policji do EURO 2012, przygotowują się od dawna. Uczestniczą w  szkoleniach zarówno w Polsce jak i za granicą. Biorą przykłady z państw, w których w poprzednich latach odbyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.
W ramach rozgrywek piłkarskich, w województwie kujawsko-pomorskim nie zaplanowano  spotkań, ale mimo tego policjanci podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, gdyż musza być przygotowani na każde wezwanie i każde zdarzenie.
W jednym z ostatnio przeprowadzonych szkoleń uczestniczyli negocjatorzy województwa kujawsko-pomorskiego. Na spotkaniu pracownicy fundacji „Ocalenie” z Warszawy, przedstawiciele Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców oraz żołnierze, którzy zdobyli doświadczenie na Misjach Pokojowych w Afganistanie przybliżyli słuchaczom temat „Różnic kulturowych w komunikacji bezpośredniej”. Zajęcia były o tyle istotne, z punktu negocjatorów, gdyż zaprezentowana został  kultura i zwyczaje mieszkańców m.in. Gruzji, Azerbejdżanu i Kaukazu. W ramach kursu, odbyły się także ćwiczenia praktyczne z zakresu uzyskanej wiedzy o kulturze islamu. Warsztaty z udziałem muzułmanina dotyczyły potencjalnego zdarzenia, do którego może dojść na EURO 2012. Do rozwiązania sytuacji konfliktowej został zaangażowany policyjny negocjator, który z pomocą tłumacza dążył do rozwiązania sytuacji konfliktowej.  
FILM

Praca negocjatora nie należy do łatwych. Polega głównie na prowadzeniu rozmów z osobami przetrzymującymi zakładników, ze sprawcami uprowadzeń, osobami grożącymi użyciem broni lub niebezpiecznego narzędzia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przeszkolenie policyjnego negocjatora. W takich sytuacjach, w dużej mierze od niego zależy życie ludzkie.  

kom. Violetta Grzesiewska
Wydział Prezydialny



Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony