Wiadomości

DZIECKO NA DRODZE! ELEMENTY ODBLASKOWE A PRAWO

Data publikacji 24.10.2010

Udział małych dzieci w ruchu drogowym bez odpowiedniej opieki staje się coraz większym problemem w warunkach dynamicznie zwiększającego się natężenia ruchu. Małe dzieci nie zawsze potrafią racjonalnie pokierować swoim postępowaniem w ...

WRDUdział małych dzieci w ruchu drogowym bez odpowiedniej opieki staje się coraz większym problemem w warunkach dynamicznie zwiększającego się natężenia ruchu. Małe dzieci nie zawsze potrafią racjonalnie pokierować swoim postępowaniem w pewnych okolicznościach. Mając na względzie ich niedojrzałość, trzeba to traktować jako rzecz naturalną.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym Art. 43.
  1. Dziecko w wieku 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek, co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.
  2. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
  3. Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.
WRDDzieci korzystają też z dróg poza obszarem zabudowanym. Jednakże, gdy korzystają z nich po zmierzchu, a więc w warunkach niedostatecznej widoczności, staje się to wyjątkowo niebezpieczne. Ubrane dość często w odzież o ciemnych barwach, są niewidoczne dla kierujących pojazdami i stają się ofiarami różnych potrąceń. Nie zawsze też pamiętają po której stronie drogi należy się poruszać. Dlatego wymagane jest, aby dzieci w wieku do 15 lat korzystające z dróg poza obszarem zabudowanym po zmierzchu były oznaczone odpowiednimi elementami odblaskowymi, które będą zwiększać ich widoczność na drodze. Głównie chodzi o to, aby kierujący pojazdami mogli je odpowiednio wcześniej zauważyć, co umożliwi im podjęcie odpowiedniej reakcji celem ich ominięcia.

Pamiętajmy, widząc na drodze dziecko stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Należy przewidywać zachowania dzieci.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki poświęcone bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego, przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

kom. Krzysztof Złotnicki
WRD KWP w Bydgoszczy


Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P

Powrót na górę strony