Wiadomości

FERIE ZIMOWE 2011 !!!

Data publikacji 04.02.2011

Rozpoczęły się zimowe ferie. W związku z tym, jak co roku, na drogach naszego województwa należy spodziewać się zwiększonego ruchu autobusów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek, a następnie wracających do miejsc ...

Rozpoczęły się zimowe ferie. W związku z tym, jak co roku, na drogach naszego województwa należy spodziewać się zwiększonego ruchu autobusów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek, a następnie wracających do miejsc zamieszkania.

Prowadzone w ubiegłych latach kontrolne pojazdów przewożących dzieci i młodzież przyniosły pozytywne efekty i zapewne zapobiegły wielu zdarzeniom drogowym. Działania podejmowane przez Policję cieszyły się dużym poparciem społecznym. Były także jednym z czynników gwarantujących rodzicom, opiekunom i młodzieży bezpieczny dojazd i powrót z miejsca wypoczynku.

Z tego powodu, w ramach ogólnopolskich działań „BEZPIECZNE FERIE”, w czasie ferii w naszym województwie, policjanci ruchu drogowego realizować będą działania kontrolno-pomiarowe, mające na celu w szczególności kontrolę autobusów i innych pojazdów przewożących dzieci i młodzież.
    
Podczas kontroli autokaru przed trasą, policjanci będą zwracać uwagę na:
  • stan trzeźwości kierowców autobusów,
  • stan techniczny pojazdów,
  • braki w wyposażeniu – w tym, także urządzeń samoczynnie rejestrujących prędkość przejazdu, czas jazdy oraz postoju,
  • prawidłowość oświetlenia pojazdów,
  • dobór bezpiecznych miejsc postoju w czasie podróży,
  • dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze,
  • posiadanie obowiązujących urządzeń gaśniczych.
RADY DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW

Aby podróż autokarem na zimowy wypoczynek,  należała do udanych należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków:
  • Przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie należy sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się czy ktoś ze znajomych nie wysłał wcześnie swojej pociechy korzystając z usług tego samego przewoźnika.
ZAPAMIĘTAJ!!! – NIŻSZA CENA WYNAJĘCIA AUTOKARU NA WYCIECZKĘ NIE POWINNA DECYDOWAĆ O WYBORZE PRZEWOŹNIKA.

  • Ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.
  • Przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.
ZAPAMIĘTAJ!!! – JEŻELI MASZ PODEJRZENIA, CO DO KIEROWCY (BEŁKOTLIWA MOWA, WYCZUWALNA WOŃ ALKOHOLU) LUB STANU TECHNICZNEGO POJAZDU (POPĘKANE SZYBY, „ŁYSE” OPONY, WYCIEKI PŁYNÓW EKSPLOATACYJNYCH itp.) NATYCHMIAST WZYWAJ POLICJĘ!

  • Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest nie w porządku.
ZAPAMIĘTAJ!!! - WARTO CZASAMI POCZEKAĆ GODZINĘ DŁUŻEJ NA PRZYJAZD POLICJI I SPAĆ SPOKOJNIE. WYCIECZKĘ MOŻNA POWTÓRZYĆ, LECZ SKUTKÓW WYPADKU DROGOWEGO JUŻ SIĘ NIE ODWRÓCI.
  • Dla pełniejszego bezpieczeństwa dobrze jest w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, aby w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym.
DODATKOWE BADANIA TECHNICZNE AUTOBUSU O LICZBIE MIEJSC POWYŻEJ 15 ŁĄCZNIE Z KIEROWCĄ, TO SUMA 199 ZŁ. JEŻELI NA WYCIECZKĘ WYBIERA SIĘ 30 OSÓB TO KOSZT WYCIECZKI PO BADANIACH TECHNICZNYCH WZROŚNIE  O NIECAŁE 7 ZŁ.
  • Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.
  • Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku autokaru).
ZAPAMIĘTAJ!!! – W PRZEJŚCIACH AUTOBUSU NIE MOGĄ ZNAJDOWAĆ SIĘ DODATKOWE MIEJSCA SIEDZĄCE, A W CZASIE JAZDY DZIECI NIE MOGĄ SPACEROWAĆ PO AUTOBUSIE, STAWAĆ NA SIEDZENIACH, MIĘDZY SIEDZENIAMI I WYCHYLAĆ SIĘ PRZEZ OKNA. JEŻELI AUTOBUS JEST WYPOSAŻONY W PASY BEZPIECZEŃSTWA, PRZEWOŻONE W NIM DZIECI, MUSZĄ MIEĆ JE ZAPIĘTE.
  • Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę - około jednej godziny na posiłek.
  • Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. 
W SYTUACJI, GDY KIERUJĄCY AUTOKAREM  ŁAMIE ELEMENTARNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA (PRZEKRACZA DOZWOLONĄ PRĘDKOŚĆ, WYPRZEDZA NA TRZECIEGO, ROZMAWIA PRZEZ TELEFON KOMÓRKOWY itp.) NIE BĄDŹ BIERNYM OBSERWATOREM JEGO POCZYNAŃ - ZDECYDOWANIE ZWRÓĆ MU UWAGĘ. JEŻELI PO PODRÓŻY MASZ ZASTRZEŻENIA DO ZACHOWANIA KIEROWCY KONIECZNIE PRZEKAŻ JE PRZEWOŹNIKOWI.

  • Dojeżdżając do miejsca przeznaczenia należy odpowiednio wcześniej poinformować dzieci o przygotowaniu się do wyjścia. Opiekunowie powinni zadbać, aby dzieci nie wybiegały spoza autokaru i po zakończeniu podróży bezpiecznie poruszały się jako piesi.

Nie wszystkie dzieci wyjadą na ferie zimowe. Spora ich cześć będzie spędzała wolny czas w miejscu zamieszkania. Warto więc  przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się  po drogach.
Nie zawsze czas ferii idzie w parze z urlopami rodziców, tak więc na wspólne spędzanie czasu pozostają weekendy. Ten czas trzeba wykorzystać na rodzinne spacery, w trakcie których należy zwracać uwagę na zagrożenia czyhające na dzieci w ruchu drogowym. Komentarze do niebezpiecznych sytuacji, dobry przykład rodziców gwarantują w przyszłości zwiększenie bezpieczeństwa dziecka. Warto pomyśleć także o zaplanowaniu wolnego czasu swojej pociechy  np. w ramach zimowisk, spotkań organizowanych przez szkoły, domy kultury  czy biblioteki itp.

Opracowano na podstawie informacji KGP
kom. Krzysztof Złotnicki
Wydział Ruchu Drogowego


Autor: Rzecznik_KWP
Publikacja: Rzecznik_KWP

Powrót na górę strony