Wiadomości

Przyglądaliśmy się zwalczaniu korupcji przez Słowację

Data publikacji 05.04.2011

Dzięki współpracy KWP w Bydgoszczy z KWP we Wrocławiu w ramach projektu pn.„Rola wywiadu kryminalnego w skutecznym zwalczaniu korupcji” finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie - ...


Dzięki współpracy KWP w Bydgoszczy z KWP we Wrocławiu w ramach projektu pn.„Rola wywiadu kryminalnego w skutecznym zwalczaniu korupcji” finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie - Leonardo da Vinci”, jedna osoba z KWP w Bydgoszczy uczestniczyła, w przedsięwzięciu partnerskim, w wymianie na Słowacji.

W czasie pięciu dni wymiany w Prezydium Policji słowackiej w terminie 7 – 11 marca br. odbywały się seminaria, dzięki którym uczestnicy poznali m.in. strukturę, zadania i projekty, którymi zajmuje się Urząd dw. z Korupcją Republiki Słowacji. Obie strony konferencji przedstawiły też rozwiązania prawne związane ze zwalczaniem korupcji stosowane w poszczególnych krajach oraz zaprezentowały najciekawsze sprawy korupcyjne realizowane na Słowacji oraz przez Wydziały dw. z Korupcją w Bydgoszczy i Wrocławiu. Na międzynarodowej konferencji nie zabrakło też debaty na temat zwalczania korupcji przy dystrybucji środków unijnych oraz porównania systemów pracy operacyjnej i analizy kryminalnej stosowanych w walce z korupcją. Po porównaniu okazało się, że oba kraje mają podobne narzędzia prawne do walki z szeroko pojętą korupcją oraz stosują podobne środki i sposoby ujawniania zjawisk korupcyjnych. Jednocześnie powstały nowe pomysły na działania prewencyjne oraz usprawnienie zwalczania korupcji.
Jednym z ciekawszych doświadczeń była wizyta w siedzibie Prokuratury Specjalnej Republiki Słowacji, która funkcjonuje w ramach Prokuratury Generalnej. Prokuratorzy tam pracujący podlegają specjalnym rygorom kwalifikacyjnym. Jednostka ta zajmuje się wyłącznie sprawami zorganizowanej przestępczości, terroryzmu i korupcji popełnionymi na terenie całego kraju. Przy Prokuraturze Specjalnej znajduje się też jedyny w kraju Sąd Specjalny powołany do rozstrzygania wnoszonych przez nią spraw.

W 5,5 milionowej Słowacji służy 21 tys. policjantów, w tym tylko 150 zajmuje się walką z korupcją. Ważną funkcję prewencyjną / antykorupcyjną stanowią ustawowe zapisy stanowiące, iż osoba skazana za przestępstwo korupcyjne ma dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Urząd dw. z Korupcją Republiki Słowacji zajmuje się również ściganiem zjawisk korupcyjnych w szeregach Policji, czym dla porównania w Polsce zajmuje się Biuro Spraw Wewnętrznych KGP.

Wspólne dyskusje oraz wymiana doświadczeń i poglądów związanych ze zwalczaniem korupcji zaowocowały nowymi pomysłami oraz nawiązaniem obustronnych kontaktów niezbędnych do pracy w Unii Europejskiej.

Opracowała na podstawie informacji
uczestnika wymiany na Słowacji z Wydziału dw. z  Korupcją KWP w Bydgoszczy:
Jagoda Meller
Zespół ds. Funduszy Europejskich
KWP w Bydgoszczy


Autor: Rzecznik_KWP
Publikacja: Rzecznik_KWP

Powrót na górę strony