Wiadomości

Starszy nie znaczy bezbronny!

Data publikacji 22.04.2011

Jak wiele dla ludzi starszych i samotnych znaczy kontakt z drugim człowiekiem wiedzą tylko oni. Puste mieszkanie, samotne wieczory, brak zainteresowania ze strony najbliższych. Gdy nagle zadzwoni telefon, a w słuchawce słychać głos dawno ...

Jak wiele dla ludzi starszych i samotnych znaczy kontakt z drugim człowiekiem wiedzą tylko oni. Puste mieszkanie, samotne wieczory, brak zainteresowania ze strony najbliższych. Gdy nagle zadzwoni telefon, a w słuchawce słychać głos dawno niewidzianego wnuczka proszącego o pomoc, kochająca babcia zrobi wszystko, aby mu pomóc. Warto jednak wiedzieć, że osoba znajdująca się po drugiej stronie telefonu nie zawsze jest członkiem naszej rodziny. Bardzo często to zwykły oszust, który usiłuje wyłudzić od babci lub dziadka pieniądze.

Jak działa metoda „Na wnuczka”?

Sprawcy posługujący się tą metodą często działają w zorganizowanych grupach. Aby osiągnąć zamierzony cel sugerują, że są naszą bliską rodziną. Najczęściej podają się za wnuczka, siostrzeńca, kuzyna, bratanka lub też bliskich przyjaciół. Typują swoje potencjalne ofiary wybierając ludzi starszych, mieszkających samotnie. Wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, sugerując się najczęściej imionami, które współcześnie rzadko występują. Dzwoniąc, oszuści proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy. Bardzo często jeśli osoba starsza nie dysponuje podaną kwotą zgadzają się na niższą. Jako powód pożyczki podają trudną sytuację materialną, ciężką chorobę, wypadek, kupno samochodu czy ciężką sytuację rodzinną. Jednocześnie informują, że po pieniądze zgłosi się kolega lub koleżanka, ponieważ są chorzy lub mają w tym czasie pilną sprawę do załatwienia. Oszuści prowadzą rozmowę w taki sposób, by doprowadzić do tego, że potencjalna ofiara sama poda imię osoby, pod którą podszywa się przestępca. Aby uniemożliwić zweryfikowanie informacji, czy faktycznie dzwoni krewny, dzwonią kilkakrotnie co potwierdza ich wiarygodność.
Coraz częściej zdarza się, że sprawca zamiast bezpośredniego odbioru pieniędzy prosi o przelew środków finansowych na konto bankowe podając jego numer.

Po pewnym czasie starsza osoba kontaktując się z rodziną dowiaduje się, że została oszukana.
Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi  o pieniądze, sprawdźmy, czy jest to nasz prawdziwy krewny. Poprośmy o numer telefonu i skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy.
Pamiętajmy, aby zawsze w takich sytuacjach powiadomić Policję. Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach. A jako sąsiedzi bądźmy wrażliwi na osoby, które mieszkają same, których nikt nie odwiedza. Być może to one potrzebują naszej pomocy i tylko nieśmiałość nie pozwala o nią poprosić.


Opracowała:
podkom.Joanna Dunisławska
Wydział Prewencji
KWP w Bydgoszczy

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony