Bezpieczne Święta Wielkiej Nocy
Właśnie trwają przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Jest to
jak zwykle czas wzmożonych zakupów. Każdy z nas jest pochłonięty natłokiem
spraw, jakie jeszcze mamy do załatwienia, aby Święta przebiegały w pełnej
szczęścia, rodzinnej ...
Właśnie trwają przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Jest to jak zwykle czas wzmożonych zakupów. Każdy z nas jest pochłonięty natłokiem spraw, jakie jeszcze mamy do załatwienia, aby Święta przebiegały w pełnej szczęścia, rodzinnej i miłej atmosferze. Ten przedświąteczny czas jest niestety okresem sprzyjającym staniu się ofiarą przestępstwa. Aby temu zapobiec pragniemy Państwu przekazać kilka wskazówek, które pozwolą Wam zadbać o bezpieczeństwo własne oraz bliskich osób.
Jak chronić się przed kieszonkowcami:
- Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni ani w bocznych kieszeniach marynarki lub płaszcza. Noś go zawsze „przy ciele”, w miejscu trudno dostępnym dla złodziei.
- Zawsze zapinaj torebkę. Otwarta torebka wręcz kusi amatorów cudzych pieniędzy.
- Rzeczy wartościowych i portfela nie noś w reklamówkach – łatwo je przeciąć.
- Płacąc za zakupy, nie pokazuj przy kasie zawartości portfela.
- Większą kwotę pieniędzy podziel na kilka części i przechowuj w kilku miejscach.
- Zabierając na zakupy karty kredytowe nigdy nie noś ze sobą zapisków z numerami PIN do tych kart.
- W czasie wypłacania pieniędzy z bankomatu nie afiszuj się posiadaną gotówką.
- Klucze od domu, samochodu noś w innym miejscu niż dokumenty. W przeciwnym razie, zanim się zorientujesz, możesz po powrocie z zakupów stwierdzić kradzież cennych przedmiotów z Twojego mieszkania, albo zanim zrobisz zakupy Twoje auto już odjedzie z parkingu. Pamiętaj, że w przypadku kradzieży dokumentów, połączonej z utratą samochodu możesz mieć kłopoty z uzyskaniem odszkodowania z tytułu AC.
- W miejscach, w których panuje tłok trzymaj torebkę szczególnie mocno, aby nie zwisała swobodnie, tylko znajdowała się z przodu.
- Kasując bilet w autobusie nie pozostawiaj torebki na siedzeniu bez opieki.
Jak chronić się przed włamaniem do mieszkania:
- Jeśli to możliwe zainstaluj zamki antywłamaniowe, domofon i inne formy zabezpieczeń.
- Zamykaj okna na czas wyjazdu z domu. Pozamykaj drzwi na wszystkie zamki.
- Nie pozostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych „tajnych” miejscach.
- Zawsze staraj się poznać Twoich sąsiadów. W przypadku dłuższego wyjazdu informujcie się wzajemnie o terminie powrotu. Aby sąsiedzi mogli zareagować i wezwać pomoc Policji w przypadku włamania muszą wiedzieć, że w tym czasie mieszkanie powinno być puste, a ewentualni „goście” na pewno nie byli zaproszeni.
- Poproś sąsiadów, aby opróżniali Twoją skrzynkę pocztową z przychodzącej korespondencji oraz zabierali pozostawione na wycieraczce ulotki.
- Pamiętaj aby nie opowiadać obcym o posiadanych dobrach materialnych, oraz miejscach ich przechowywania. Wymagaj tego również od Twoich najbliższych, a w szczególności od dzieci.
- Nie zapraszaj do mieszkania przypadkowo poznanych osób.
- Montując kraty na oknach pamiętaj, że ich kształt może ułatwić wejście na wyższe kondygnacje budynku.
- Zwracaj uwagę na osoby przebywające na klatce schodowej, kręcące się przy drzwiach mieszkań bez celu. Staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów związanych z ich wyglądem i zachowaniem.
- Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z sąsiadami system wzajemnej ochrony, wymieniaj informacje o przypadkowych osobach, które obserwują Wasze domostwa.
- Pamiętaj o oświetleniu budynku. Zapalone światło pozwoli dostrzec, gdy po zmroku ktoś kręci się w pobliżu Twojej posesji.
- Jeśli posiadasz wartościowe przedmioty, w miarę możliwości oznakuj je w dyskretnych miejscach. Zrób zdjęcia ich zdjęcia. Nawet najlepszy słowny opis nie zastąpi fotografii podczas identyfikacji skradzionych przedmiotów.
- Zanotuj sobie nazwy marek i modeli oraz numery fabryczne telewizora, aparatów fotograficznych, kamer i innych wartościowych przedmiotów, aby móc odzyskać skradzione mienie policjanci muszą wiedzieć czego mają szukać.
- Jeśli posiadasz psa, pamiętaj, że czujność Twojego czworonożnego przyjaciela może okazać się niezawodna.
Mając na uwadze fakt, że Święta to czas rodzinnych odwiedzin i spotkań, apelujemy do wszystkich kierowców: Nie spiesz się, na pewno zdążysz!!! Nie wsiadaj za kierownicę, gdy podczas świątecznej biesiady piłeś napoje alkoholowe!!!
Życzymy Państwu zdrowych, wesołych i bezpiecznych Świąt Wielkanocnych, pełnych słońca i radości, aby nie stało się nic, co mogłoby tę radość przygasić!!!
Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy od nas!
asp. szt. Marek Kolinski
Wydział Prewencji
KWP w Bydgoszczy
Autor: P_Duziak_2010
Publikacja: P_Duziak_2010