Wiadomości

To nie zawsze pies jest zły

Data publikacji 06.05.2011

Ostatnie wydarzenia na terenie naszego kraju dotyczące pogryzień przez psy miały tragiczny charakter, ich ofiarami stały się dzieci. Do zdarzeń tych doszło nie tylko z winy właścicieli zwierząt. Do tragedii przyczyniły się również ...

Ostatnie wydarzenia na terenie naszego kraju dotyczące pogryzień przez psy miały tragiczny charakter, ich ofiarami stały się dzieci. Do zdarzeń tych doszło nie tylko z winy właścicieli zwierząt. Do tragedii przyczyniły się również zaniedbania osób sprawujących opiekę nad dziećmi.

Przyczynami pogryzień są najczęściej błędy w nieodpowiednim szkoleniu psa lub w ogóle jego brak. Nieznajomość uwarunkowań poszczególnych ras, nieuwaga, niewiedza właścicieli na temat psychiki psa, nieumiejętność zachowania w przypadku napotkania obcego czworonoga wszystkie te czynniki mogą w konsekwencji doprowadzić do tragedii. . Uwzględnić należy także pozostawienie psów bez właściwego nadzoru ze strony ich właścicieli oraz lekceważenie stwarzanego zagrożenia.
Zdarzenia z udziałem zwierząt mają najczęściej charakter tragiczny, niejednokrotnie kończą się śmiercią człowieka. Szczególnie niepokojący w tego rodzaju sytuacjach jest fakt, że źródłem zagrożenia nie są psy bezpańskie. Powodem tych zdarzeń jest niefrasobliwość i nieodpowiedzialność ich właścicieli.

Najczęstszymi ofiarami ataków psów i pogryzienia przez nie są małe dzieci, a w szczególności te w wieku od roku do 6 lat. Wiemy, że maluchy często błędnie interpretują zachowanie zwierząt. Oczywistym jest również, że małe dzieci posiadają mniejszą zdolność do fizycznej obrony.

Należy mieć na uwadze przepisy karne dotyczące nieprzestrzegania zasad trzymania zwierząt przez ich właścicieli. Zostały one określone w kodeksie wykroczeń. Art. 77 ustawi mówi o niezachowaniu zasad ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Sprawca tego wykroczenia podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na przepis zawarty w art. 78. Tu ustawodawca wyraźnie określa odpowiedzialność osób, które przez drażnienie psa lub płoszenie zwierzęcia doprowadzają do tego, że staje się ono niebezpieczne. Za takie zachowanie można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 1000 złotych lub karą nagany. Takie same konsekwencje, jak stanowi art. 108 kodeksu, poniesie ten kto szczuje psem człowieka, którego skutkiem faktycznym nie musi być pogryzienie.

Pamiętajmy, że to my sprawując właściwą opiekę nad zwierzęciem możemy zapobiec sytuacjom niebezpiecznym dla zdrowia i życia człowieka.


Opracowano:
w Wydziale Prewencji
KWP w Bydgoszczy

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony