Wiadomości

Wrażenia z wymiany w Sofii (Bułgaria)

Data publikacji 25.05.2011

Grupa sześciu funkcjonariuszy z Komend Wojewódzkich Policji w Bydgoszczy, Wrocławiu i Krakowie wróciła z wymiany doświadczeń na temat zagranicznych rozwiązań w zakresie technik kierowania i wykorzystania nowoczesnych narzędzi i ...



Grupa sześciu funkcjonariuszy z Komend  Wojewódzkich Policji w Bydgoszczy, Wrocławiu i Krakowie wróciła z wymiany doświadczeń na temat zagranicznych rozwiązań w zakresie technik kierowania i wykorzystania nowoczesnych narzędzi i technologii informatycznych w procesie zarządzania jednostkami Policji z Bułgarii.

Po powrocie z wymiany w Sofii w dniach 10-23.04.2011 r. uczestnicy wymiany przedstawili swoje wrażenia i spostrzeżenia:

 W dniach od 10 do 23 kwietnia uczestniczyłem w wyjeździe do Sofii w ramach Programu  „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci. Celem wymiany było poznanie zagranicznych rozwiązań w zakresie „Nowoczesnego systemu zarządzania jednostką Policji – EFFECTIVE POLICE”. Zakwaterowani byliśmy w ośrodku szkoleniowym na terenie Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bułgarii. Warunki bytowe były bardzo dobre, a na szczególne wyróżnienie zasługiwał kucharz, który serwował mam przepyszne jedzenie. Wykłady z poszczególnych, zaplanowanych zagadnień prowadzone były na sali konferencyjnej ośrodka szkoleniowego przez pracowników i funkcjonariuszy Akademii oraz Ministerstwa. Poruszone tematy często wywoływały dyskusję pomiędzy uczestnikami i prowadzącymi zajęcia. Dla mnie najciekawsze były prezentacje dotyczące systemów i sieci teleinformatycznych oraz lokalnych i centralnych informatycznych systemów bazodanowych. Jedyną wadą szkolenia był brak możliwości praktycznego zapoznania się z prezentowanymi w teorii rozwiązaniami technicznymi. Natomiast w ramach poznawania historii i kultury Bułgarii zwiedziliśmy m.in. Rila Monastery, który jest uważany za jeden z najważniejszych historycznych i architektonicznych zabytków Bułgarii, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

podinsp. Andrzej Rachfalski
KWP we Wrocławiu



Wyjazd do Akademii MSW Bułgarii był dla mnie kolejnym doświadczeniem zawodowym. Szkoda, że koledzy w Bułgarii szkolenie to realizowali wyłącznie w oparciu o teoretyczne wykłady. Moim zdaniem możliwość zaobserwowania praktyki, zobaczenia miejsca pracy bułgarskich policjantów, czy choćby środków technicznych jakimi dysponują, dałyby możliwość podniesienia walorów edukacyjny tego projektu. Poza tym mogłam na własne oczy przekonać się jak wielki postęp zrobiła Polska w ciągu ostatnich 20 lat, w zasadzie w każdej dziedzinie życia czy gospodarki. Było to cenne i pouczające porównanie. Oprócz tego jednym z przyjemniejszych doznań estetycznych była możliwość zwiedzenia prawosławnego klasztoru w okolicach Sofii, położonego w górach, ok. 1000 m n.p.m.

kom. Monika Chlebicz
KWP w Bydgoszczy

Wyjazd do Sofii w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci okazał się być ciekawym przeżyciem. Podczas gdy w Polsce i innych krajach tzw. „bloku wschodniego” obserwować możemy zachodzące zmiany zarówno gospodarcze, ekonomiczne jak również kulturowe, Sofia w dużej mierze jawi się jako skansen czasów komunistycznych. Niestety dotyczy to również służb mundurowych o czym przekonałem się zarówno obserwując pracę policjantów na ulicach, jak również wysłuchując wykładowców i instruktorów Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Sofii.
Niewątpliwie pozytywnym aspektem wyjazdu była możliwość poznania i wymiany doświadczeń z koleżankami i kolegami z województw kujawsko – pomorskiego i dolnośląskiego.

podinsp. Artur Płonka
KWP w Krakowie



W dniach od 10 do 23 kwietnia 2011 roku uczestniczyłam w szkoleniu realizowanym w ramach projektu „Nowoczesny  system  zarządzania jednostką Policji – EFFECTIVE POLICE” zorganizowanym przez Akademię Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Bułgarii w Sofii. W trakcie szkolenia wzięliśmy udział w następujących wykładach:  
1. Prawno-administracyjne uwarunkowania działań Policji w zakresie bezpieczeństwa publicznego.
2. Obszary działania Policji wraz z charakterystyką wybranych rodzajów przestępczości oraz mechanizmów ich rozpoznawania, zwalczania i zapobiegania.
3. Strategie i modele zarządzania jednostką Policji.
4. Współdziałania Policji z innymi instytucjami i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo  i porządek publiczny.
5. Oględziny miejsca zdarzenia.
6. Realizacja działań policyjnych w zakresie rozpoznawania potrzeb społecznych w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego.
7. Zarządzanie środkami rzeczowymi (sprzętem) w jednostkach Policji.
8. Systemy i sieci teleinformatyczne stosowane w jednostkach Policji.
9. Lokalne i centralne informatyczne systemy bazodanowe.
10. Systemy informatyczne w analizie kryminalnej.
11. Zarządzanie projektami i pozyskiwanie środków pozabudżetowych w jednostkach Policji.
Odbyliśmy też szereg spotkań z wykładowcami Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w trakcie których zostaliśmy zapoznani ze stosowanymi przez nich metodami dydaktycznymi. Odbyliśmy spotkania z:
1.    Rektorem Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.    Dziekanem Wydziału ds. Współpracy Międzynarodowej.
3.    Wykładowcami z Katedry Zarządzania.  
4.    Wykładowcami z Departamentu Śledczego.
5.    Wykładowcami z Departamentu Kryminalnego.
6.    Oficerem prasowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
7.    Wykładowcami Katedry Taktyki i Techniki Interwencji.
W czasie wolnym zapoznaliśmy się z kulturą i historią Bułgarii zwiedzając zabytki Sofii i okolic.
Szkolenie w Akademii MSW Bułgarii to dla mnie kolejne cenne doświadczenie zawodowe.

podinsp. Hanna Kowszewicz
KWP w Bydgoszczy



W ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo Da Vinci w dniach 10-23.04.2011r.    uczestniczyłem w projekcie pn. „Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji – EFFECTIVE POLICE” w Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Sofii. Organizacja pobytu była na dobrym poziomie. Zakwaterowanie i warunki panujące w hotelu były bardzo dobre. Szkolenia odbywały się na terenie Akademii. Poznaliśmy strukturę oraz sposoby działania bułgarskiej policji. Z poruszanych zagadnień omówiono min. prawno-administracyjne uwarunkowania działań Policji w zakresie bezpieczeństwa publicznego, obszary działania Policji wraz z charakterystyką wybranych rodzajów przestępczości oraz mechanizmów ich rozpoznawania, zwalczania i zapobiegania, a także współpraca Policji z innymi instytucjami. Z osobami prowadzącymi szkolenia przeprowadzaliśmy także dyskusje merytoryczne.  

mł. asp. Wojciech Grudziecki
KWP w Bydgoszczy

W najbliższym czasie uczestnicy przygotują raport końcowy zawierający opis systemu zarządzania jednostkami Policji w Bułgarii oraz ich doświadczenia w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości, podejmowania działań na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w regionie oraz stosowania technologii informatycznych w pracy jednostek Policji. Raport prezentowany będzie podczas szkoleń i warsztatów organizowanych przez kujawsko-pomorską Policję dla kadry kierowniczej, na których szkoleniowcy przekażą zdobytą za granicą wiedzę polskim policjantom.


Jagoda Meller
specjalista w Sekcji Zamówień Publicznych i Funduszy Pomocowych
KWP w Bydgoszczy



Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony