Wiadomości

Miś Ratownik trafi do patroli ruchu drogowego

Data publikacji 28.06.2011

Wkrótce do policjantów ruchu drogowego w całym województwie kujawsko-pomorskim trafi 400 maskotek Misiów Ratowników. To wynik udziału Policji w autorskim programie „Miś Ratownik” realizowanym przez Stowarzyszenie Misie Ratują Dzieci, z ...

Wkrótce do policjantów ruchu drogowego w całym województwie kujawsko-pomorskim trafi 400 maskotek Misiów Ratowników. To wynik udziału Policji w autorskim programie „Miś Ratownik” realizowanym przez Stowarzyszenie Misie Ratują Dzieci, z Krakowa.

Miś Ratownik jest programem realizowanym nieprzerwanie przez ostatnie dwanaście lat na terenie całego kraju. Maskotka ta zwana jest często „apteczką pierwszej pomocy psychologicznej”. Misie wręczane są dziecięcym ofiarom wypadków bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Cel jest oczywisty: zminimalizować i nie dopuścić do rozwoju zespołu urazu posttraumatycznego.

Przeprowadzone eksperymenty potwierdziły hipotezę celowości natychmiastowych oddziaływań terapeutycznych u ofiar nagłych wypadków. Poszkodowane osoby, którym prawie natychmiast udzielono pomocy, szybko wracały do równowagi psychicznej, a przeżycia związane  z wydarzeniem nie pozostawiały w ich psychice trwałego urazu.




Jeśli w wypadku uczestniczą dzieci, działania te nabierają szczególnego znaczenia. Umiejętne udzielenie dziecku psychologicznego wsparcia poprzez życzliwy gest, odwrócenie jego uwagi od miejsca tragicznego zdarzenia oraz serdeczna nad nimi opieka, ułatwi mu przetrwanie krytycznej sytuacji.





Sprawdzonym w wielu krajach pomysłem jest wyposażenie samochodów ratownictwa w pluszowe Misie, które wręczane dzieciom w odpowiednim momencie i we właściwy sposób, pomagają im ukoić psychiczny ból. Umożliwiają one również nawiązanie kontaktu z dzieckiem w szoku, dzięki czemu prowadzenie akcji ratowniczej oraz wykonanie niezbędnych zabiegów medycznych jest łatwiejsze.
400 Misiów Ratowników wkrótce stanowić będzie wyposażenie patroli pracujących na miejscu wypadków drogowych. Trafią w ręce dzieci, aby stać się pocieszycielem, czy ukojeniem.

Autor: Rzecznik_KWP
Publikacja: Rzecznik_KWP

Powrót na górę strony