Wiadomości

POJAZDY TYPU QUAD

Data publikacji 01.09.2011

Na drogach naszego województwa coraz częściej widoczne są pojazdy typy quad. Kierowcy tych pojazdów praktycznie poruszają się nimi po wszystkich drogach. Ich kierowców, jak i też sama konstrukcja pojazdy typu quad, nie zawsze są zgodne z ...

Na drogach naszego województwa coraz częściej widoczne są pojazdy typy quad. Kierowcy tych pojazdów praktycznie poruszają się nimi po wszystkich drogach. Ich kierowców, jak i też sama konstrukcja pojazdy typu quad, nie zawsze są zgodne z literą prawa. Kierujący quadem lat 37, jadąc poboczem równolegle do jezdni, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w betonowy płot ogrodzenia posesji; w wyniku zdarzenia poniósł on śmierć na miejscu. Inny kierujący lat 27, na prostym odcinku drogi, wpadł w poślizg, w wyniku czego wjechał do rowu i wywrócił się; w wyniku zdarzenia również poniósł śmierć na miejscu.

Ze względu na zastosowanie pojazdy te są zwykle dzielone przez producentów na:
  • sportowe – wyścigowe (sport)
  • terenowe – przeprawowe (utility)
  • rekreacyjne
Pierwsza grupa charakteryzuje się zwykle napędem na dwa tylne koła (2x4) i dużym skokiem zawieszenia. Przeznaczona jest teoretycznie do szybkiej jazdy po niezbyt wymagającym terenie.
Modele terenowe mają zazwyczaj napędzane wszystkie cztery koła (4x4), aczkolwiek często pozostawiana jest możliwość odłączania przedniego napędu. Grupa ta jest przeznaczona do jazdy w ciężkim terenie (np. bagna, głęboki śnieg).
Quady rekreacyjne stoją pomiędzy quadami sportowymi a terenowymi. Służą do wyjazdu na wycieczki krajoznawcze oraz różnego rodzaju spotkania integracyjne, itp.

Regulacje prawne dotyczące quadów określają m.in.:

  • zgodnie z załącznikiem nr 1 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury  z dnia 28 lipca 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów (Dz. U. z 2005r. Nr 162 poz. 1360 późn. zm.) pojazd popularnie nazywany quadem należy  do kategorii pojazdów samochodowych czterokołowych, aby taki pojazd mógł być dopuszczony do ruchu powinien być zarejestrowany zgodnie art. 71 ust. 1 ustawy Prawo  o ruchu drogowym,
  • pojazdem samochodowym czterokołowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg może kierować osoba posiadająca prawo jazdy kat. B1 na podstawie art. 88 ust 2 pkt. 4 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruch drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.). Gdy pojazd posiada większą masę własną wymagane jest prawo jazdy kat. B.
  • zarejestrowany pojazd samochodowy czterokołowy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego. Obowiązek ten wynika z art. 23 i art. 29  Ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003r. Nr 124 poz. 1152 z późn. zm.).

Jakie zmiany nas czekają !!!

Zgodnie z nowymi regulacjami zawartymi w Ustawie z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011r.  Nr 30 poz. 151 z późn. zm.), quady zostaną zdefiniowane jako czterokołowce i czterokołowce lekkie, co zlikwiduje problem związany z różną rejestracją tych pojazdów. Dotychczas kwestią sporną pozostawała kwalifikacja quadów, które rejestrowano w zależności od interpretacji jako motorowery lub samochody.
Przepisy określą także rodzaje dróg, po których nie mogą poruszać się czterokołowce i nakłada na ich kierowców obowiązek jazdy w kaskach.
Wejdą one w życie rok od czasu ogłoszenia ustawy, tj. 11 lutego 2012r.






Źródło: akty prawne opublikowane na stronie internetowej www.sejm.gov.pl, Wikipedia.

podinsp. Maciej Zdunowski
mł. asp. Robert Jakubas    
WRD KWP w Bydgoszczy       
          

Autor: Rzecznik_KWP
Publikacja: Rzecznik_KWP

Powrót na górę strony