Wiadomości

Dęby pamięci

Data publikacji 15.09.2011

Policjanci z KPP w Świeciu wzięli udział w uroczystości posadzenia "Dębów Katyńskich" upamiętniających rozstrzelanych na katyńskiej ziemi policjantów Policji Państwowej.

W niedzielę 04 września delegacja policjantów z ...

Policjanci z KPP w Świeciu wzięli udział w uroczystości posadzenia "Dębów Katyńskich" upamiętniających rozstrzelanych na katyńskiej ziemi policjantów Policji Państwowej.    
 
W niedzielę 04 września delegacja policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu, na czele z Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Świeciu mł. insp. Edwardem Joppek oraz przedstawiciel NSZZP w KWP w Bydgoszczy  wzięli udział w uroczystości posadzenia Katyńskich Dębów Pamięci. Drzewa posadzono na świekatowskim cmentarzu obok nich umieszczono kamienie z tablicami pamiątkowymi . Niedzielna uroczystość poświęcona była dwóm funkcjonariuszom Policji Państwowej z czasów II RP, Leonarda Gaca i Józefa Deręgowskiego.  Obaj pracowali w Świekatowie w posterunku P.P.. Po wybuchu II Wojny Światowej trafili na wschód Polski, gdzie po 17 września zostali aresztowani, umieszczeni w obozie w Ostaszkowie a później rozstrzelani. Ich ciała spoczywają na cmentarzu w Miednoje.
     Leonard Gaca urodził się 5.XI w 1892 roku w Gródeczku pow. Świecie.  W wieku 15 lat został powołany do służby wojskowej. Uczestniczył  m.in. w Pierwszej Wojnie Światowej, Powstaniu Wielkopolskim, wojnie polsko-bolszewickiej, w 1920 roku, wrócił do Świecia i podjął służbę w Policji Państwowej. Najpierw pracował w Łapinie k. Kościerzyny, następnie w Nowem nad Wisłą. W listopadzie 1929 roku rozpoczął służbę w posterunku w Serocku pow. Świecie. Od grudnia 1931 roku już, jako starszy posterunkowy objął posterunek w Świekatowie.  W 1934 roku awansował na przodownika Policji Państwowej, a od grudnia 1938 roku został awansował na Komendanta Posterunku P.P. w Grucznie. Tam służył do rozpoczęcia II Wojny Światowej.  We wrześniu 1939 roku, zgodnie z rozkazami udał się na wschód. Po 17 września przodownik Leonard Gaca został zamknięty w obozie w Ostaszkowie W kwietniu 1940 roku został rozstrzelany w Kalininie Został pochowany na cmentarzu w Miednoje.   
          Józef Deręgowski  urodził się 23 marca 1895 roku w Wałdowie koło Pruszcza Pomorskiego. Pracował w Posterunku P.P. w Świekatowie. 1 września 1939 roku Józef Deręgowski otrzymał polecenie ewakuowania się z całą rodziną i zameldowania się w Chełmnie. Następnego dnia wyjechali stamtąd do Lublina. Józef Deręgowski wraz z armią frontową przemieszczał się w głąb kraju a po 17 września został aresztowany a potem jako jeniec Ostaszkowa został zamordowany przez NKWD w Twerze. Jego ciało spoczywa na cmentarzu w Miednoje.                                                                                                                                                                                                                                                                             

asp. Marek Rydzewski
Oficer Prasowy KPP w Świeciu

Autor: P_Duziak_2010
Publikacja: P_Duziak_2010

Powrót na górę strony