Wiadomości

Warsztaty filmowe „Kręcę filmy a nie jointy”

Data publikacji 11.10.2011

Ostatni weekend września był wyjątkowy dla I edycji programu „Sztuka wyboru”, ponieważ w Toruniu odbyły się po raz pierwszy warsztaty filmowe w ramach konkursu „Kręcę filmy a nie jointy”


Ostatni weekend września był wyjątkowy dla I edycji programu „Sztuka wyboru”, ponieważ w Toruniu odbyły się po raz pierwszy warsztaty filmowe w ramach konkursu „Kręcę filmy a nie jointy”. Do Torunia przyjechało w sumie 15 zakwalifikowanych grup ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego.

Dodajmy od razu, że następny weekend (7-9 października) odbędzie się ich druga tura – dla uczniów z pozostałych szkół. Zeszłopiątkowe popołudnie, sobota i niedziela upłynęły dla naszych uczestników pod znakiem wykładów, dyskusji oraz ciężkiej pracy warsztatowej z zakresu sztuki filmowej, a opiekunowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat tworzenia konspektów lekcji profilaktycznych.
Uczestnicy zostali powitani przez organizatorów w sali kinowej Fundacji Tumult. Wybór miejsca nie był przypadkowy, gdyż warsztaty rozpoczął seans filmu „Sala samobójców”. Gwiazdą wieczoru był reżyser animacji Adam Torczyński, który przygotował prezentację pt. „Sala samobójców” – jak to się robi? Świetnym sposobem na integrację okazała się debata, która odbyła się po projekcji filmu. Gorąca dyskusja pokazała potencjał uczestników i była doskonałym wstępem do problematyki uzależnień. Atrakcją debaty był czynny udział zarówno policjantów, jak i specjalistów z dziedziny filmu oraz Dyrektora Festiwalu Plus Camerimage, Marka Żydowicza.
Drugi dzień warsztatów upłynął pod znakiem praktycznych wykładów. Każda grupa uczestników wzięła udział w czterech blokach szkoleń. Zakres działań profilaktycznych wśród młodzieży omówiła Elżbieta Brzozowska, profilaktyk z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, a metodyk Iwona Rostankowska przygotowała prezentację z zakresu metodyki i dydaktyki pt. „Zastosowanie filmu o tematyce profilaktycznej podczas lekcji”. Największym zainteresowaniem cieszyły się wykłady filmowe. Znany reżyser i scenarzysta Michał Dudziewicz opowiadał o scenopisarstwie, a operator, Paweł Dyllus, wprowadził młodych filmowców w podstawy realizacji obrazu filmowego.
Niedziela była ciężkim dniem pracy nad autorskim projektem, który uczestnicy tworzyli pod czujnym okiem znanych operatorów filmowych. Piękna pogoda i atmosfera Torunia sprzyjała plenerowym warsztatom, które poprowadzili Michał Zieliński, Feliks Novikov, Marcin Sauter, Ziemowit Jaworski oraz Marceli Gawryś.
Warsztaty filmowe mają profesjonalnie przygotować uczestników konkursu do nakręcenia materiału filmowego o charakterze prewencyjnym oraz opracowania konspektu lekcji. Pracę konkursową grupy będą składać do 2 listopada 2011 r.





Małgorzata Dobrosielska
Joanna Napiórkowska

Wydział Komunikacji Społecznej
KWP w Bydgoszczy


Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony