Wiadomości

PIESI NA DROGACH !!!

Data publikacji 26.10.2011

Okres jesienny na drogach wiąże się z problemem ograniczonej
widoczności, co jest jednym z istotnych czynników mogących mieć wpływ na
powstawanie wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Tak więc na
potrącenia narażeni są ...

Okres jesienny na drogach wiąże się z problemem ograniczonej widoczności, co jest jednym z istotnych czynników mogących mieć wpływ na powstawanie wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Tak więc na potrącenia narażeni są przede wszystkim, piesi poruszający się po jezdni lub poboczu, jak również rowerzyści i motorowerzyści.


Podczas ograniczonej widoczności, gdy osoba piesza ma na sobie ubranie w spokojnych, szaro-czarnych kolorach i nie ma na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega ją z dużym opóźnieniem. W nocy widzimy gorzej, a kierowcy wiele rzeczy w ogóle nie dostrzegają, szczególnie jak towarzyszy temu mgła.

W ciemnościach pieszy przy dobrej widoczności może zauważyć reflektory samochodu nawet w odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero, gdy jego sylwetka znajdzie  się w zasięgu świateł samochodu.

Podobnie przedstawia się bezpieczeństwo rowerzystów, którzy niestety w dalszy ciągu lekceważą elementarne zasady własnego bezpieczeństwa, a także poprzez swoją nieodpowiedzialność narażają innych uczestników ruchu na obrażenia. Mowa tu oczywiście o braku oświetlenia roweru czy nie stosowaniu kamizelki odblaskowych.

Bardzo często zarówno pieszych jak i rowerzystów gubi przeświadczenie, że „skoro ja widzę samochód to i kierowca, w nim się znajdujący, też mnie widzi”.

DZIECKO NA DRODZE !!!

ELEMENTY ODBLASKOWE A PRAWO

Ustawa Prawo o ruchu drogowym:

Art. 43. 1. Dziecko w wieku 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek, co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

2. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodz,e po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

3. Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Udział małych dzieci w ruchu drogowym bez odpowiedniej opieki staje się coraz większym problemem w warunkach dynamicznie zwiększającego się natężenia ruchu. Małe dzieci nie zawsze potrafią racjonalnie pokierować swoim postępowaniem w pewnych okolicznościach. Mając na względzie ich niedojrzałość, trzeba to traktować jako rzecz naturalną

.

Dzieci korzystają też z dróg poza obszarem zabudowanym. Jednakże, gdy korzystają z nich po zmierzchu, a więc w warunkach niedostatecznej widoczności, staje się to wyjątkowo niebezpieczne. Ubrane dość często w odzież o ciemnych barwach, są niewidoczne dla kierujących pojazdami i stają się ofiarami potrąceń. Nie zawsze też pamiętają, po której stronie drogi należy się poruszać. Dlatego wymagane jest, aby dzieci w wieku do 15 lat, korzystające z dróg poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu były oznaczone odpowiednimi elementami odblaskowymi, które będą zwiększać ich widoczność na drodze. Głównie chodzi o to, aby kierujący pojazdami mogli je odpowiednio wcześnie zauważyć, co umożliwi im podjąć odpowiednio wcześnie reakcję celem ich ominięcia.

Należy pamiętać, aby widząc na drodze dziecko stosować w pewnych okolicznościach zasadę ograniczonego zaufania. O jeśli to możliwe,  przewidywać zachowania dzieci.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki poświęcone bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego, przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

 

kom. Krzysztof Złotnicki

WRD KWP w Bydgoszczy                                                             

Autor: Rzecznik_KWP
Publikacja: Rzecznik_KWP

Powrót na górę strony