Wiadomości

„Żywe książki” - prawdziwe historie

Data publikacji 27.10.2011

„Żywe książki”, niesamowite emocje, szokujące historie – policjant w zderzeniu ze stereotypem”. Pod takim tytułem odbyło się niecodzienne spotkanie.

W październiku 2011 roku odbyło się pierwsze spotkanie z serii „Żywa ...

„Żywe książki”, niesamowite emocje, szokujące historie – policjant w zderzeniu ze stereotypem”. Pod takim tytułem odbyło się niecodzienne spotkanie.

W październiku 2011 roku odbyło się pierwsze spotkanie z serii „Żywa Biblioteka”. Spotkanie adresowane było do oficerów prasowych oraz koordynatorów komunikacji społecznej kujawsko-pomorskiej Policji.
Spotkanie polegało na zorganizowaniu możliwości poznania i prowadzenia bezpośredniej dyskusji z reprezentantami grup mniejszościowych („żywymi książkami”), narażonymi w Polsce na przejawy nietolerancji oraz przestępstwa na tle nienawiści wobec ich grupy. Policjanci i pracownicy („czytelnicy”) mieli okazję poznać na tym spotkaniu historię:
  • trzeźwiejącego alkoholika,
  • osoby homoseksualnej - lesbijki i geja,
  • trzeźwiejącej alkoholiczki,
  • osoby transseksualnej.
Osoby te często były, lub nadal są, stawiane poza „nawias społeczny” ze względu na cechę, która odróżnia ich od większości społeczeństwa. Spotkanie było przesycone emocjami, zarówno osób opowiadających swoje historie, jak również uczestników szkolenia, którzy w wielu momentach kręcili głową z niedowierzaniem, że ludzie muszą na co dzień borykać się z takimi problemami i tak negatywnym odbiorem społecznym.
Te emocje rodziły ciekawe dyskusje, w trakcie których „czytelnicy” zadawali „książkom” mnóstwo pytań – także tych z gatunku „trudnych”. Natomiast „książki” z każdym pytaniem „otwierały się” coraz bardziej, nie ukrywając również swoich emocji, wynikających często z bolesnych przeżyć, wspomnień i doświadczeń ze swoich nawet najmłodszych lat życia.
Spotkanie z „żywymi książkami” było bardzo ciekawym doświadczeniem i początkiem poszukiwania rzetelnych informacji, dzięki możliwości porozmawiania z autentyczną osobą, wyróżniającą się od większości społeczeństwa, która odpowiadała na pytania, których być może nigdy nie mielibyśmy szansy zadać …
Stereotypów nie można obalić w ciągu jednego dnia, ale emocje, które zaproszone „książki” wywołały u „czytelników” na pewno zaowocują pozytywnym ich postrzeganiem i traktowaniem z należytym im szacunkiem.
Każdy z nas jest człowiekiem – jesteśmy równi, ale jakże różni … Każdy z nas ma swoją historię …


asp. Anna Zwiefka
Pełnomocnik
Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Bydgoszczy
ds. Ochrony Praw Człowieka

Autor: Rzecznik_KWP
Publikacja: Rzecznik_KWP

Powrót na górę strony