Wiadomości

Przestępstwa teleinformatyczne - seminarium podsumowujące realizację projektu NETFORENSIC

Data publikacji 04.11.2011

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyło się wczoraj (26.10) seminarium podsumowujące projekt pn.: „Przestępstwa teleinformatyczne – sprzęt i narzędzia wykorzystywane do popełniania przestępstw – wymiana doświadczeń ...


WYMIANY

PROGRAM LEONARDO DA VINCI

PROJEKT

Przestępstwa teleinformatyczne – sprzęt i

narzędzia wykorzystywane do popełniania

przestępstw – wymiana doświadczeń

jednostek policji - NETFORENSIC”



W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyło się wczoraj (26.10) seminarium podsumowujące projekt pn.: „Przestępstwa teleinformatyczne – sprzęt i narzędzia wykorzystywane do popełniania przestępstw – wymiana doświadczeń jednostek policji - NETFORENSIC”, który został dofinansowany w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” – Leonardo da Vinci. Projekt zakładał wyjazd sześcioosobowej grupy funkcjonariuszy/pracowników Policji reprezentujących Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy oraz Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie na wymianę doświadczeń na temat nowych metod zwalczania przestępstw komputerowych, wykorzystywanego oprogramowania i sprzętu specjalistycznego do ich ujawniania oraz zabezpieczenia dowodów elektronicznych. Wymiana odbyła się w dniach od 6 do 12 marca 2011 roku w LKA Berlin Polizei w Niemczech.

Celem seminarium podsumowującego było przekazanie funkcjonariuszom Policji wiedzy w zakresie sposobów zapobiegania i zwalczania przestępczości komputerowej jaką podzielili się niemieccy policjanci w ramach wymiany doświadczeń. Prelegenci przedstawili podstawowe informacje o strukturze organizacyjnej niemieckiej Policji, a szczegółowo omówili pracę pionu policji kryminalnej LKA (Landeskriminalamt), w tym LKA 131 (pornografia dziecięca), LKA KT5 (badanie zawartości cyfrowych nośników danych), LKA 335, 336, 337 (przestępczość komputerowa), LKA722 (wydział wspomagający w zakresie spraw internetowych). Poruszyli m.in. kwestie zabezpieczeń nośników danych, problemów przy wykonywaniu kopii danych oraz form zabezpieczeń cyfrowych nośników danych, zapoznali z pojęciami takimi jak phising - wyłudzenie poufnych danych osobistych (np.: numerów identyfikacyjnych klienta, haseł, numerów kart płatniczych, numerów PIN) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję; ransomware – program, który po zainfekowaniu komputera w jakiś sposób blokuje użytkownikowi dostęp do cennych dla niego plików, np. dokumentów lub fotografii (zwykle towarzyszy temu wyświetlenie komunikatu z… żądaniem okupu); scareware – programy podszywające się pod aplikacje zabezpieczające (np. antywirusy). Uczestnicy wymiany doświadczeń przedstawili także formy szkoleń niemieckich funkcjonariuszy.





W seminarium podsumowującym wzięło udział 70 funkcjonariuszy z jednostek Policji województwa kujawsko-pomorskiego.

Izabela Budna
Sekcja Zamówień Publicznych i Funduszy Pomocowych
KWP w Bydgoszczy


Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony