Wiadomości

Podziękowania i gratulacje za "Sztukę wyboru"

Data publikacji 12.12.2011

Oni wierzyli, że im się uda. Ich zaangażowanie i całkowite poświęcenie zaowocowało. Można z całą pewnością powiedzieć, że odnieśli sukces, a wraz z nim wszyscy uczestnicy – młodzież z różnego rodzaju placówek oświatowych ...

Oni wierzyli, że im się uda. Ich zaangażowanie i całkowite poświęcenie zaowocowało. Można z całą pewnością powiedzieć, że odnieśli sukces, a wraz z nim wszyscy uczestnicy – młodzież z różnego rodzaju placówek  oświatowych naszego województwa. Podinsp. Maciej Wołczek i asp. szt. Marek Kolinski, bo o nich mowa, dzisiaj otrzymali gratulacje i słowa podziękowania od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Wojciecha Ołdyńskiego.

Pomysł na zrealizowanie pionierskiego przedsięwzięcia „Sztuka wyboru” zrodził się w głowie podinsp. Macieja Wołczka – Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Bydgoszczy. To on rzucił hasło: „chciałbym zorganizować projekt związany z filmem” i nakreślił jego koncepcję. W odpowiedzi na to asp. szt. Marek Kolinski
z Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy przygotował swoją wizję takiego konkursu. Ostatecznie "burza mózgów" i wielogodzinne rozmowy pozwoliły na wypracowanie ostatecznego kształtu projektu. Marek Kolinski niemalże od samego początku policyjnej kariery zajmuje się problemami rodziny, przemocy w niej, a zwłaszcza nieletnimi i nie wyobraża sobie innej pracy jak z drugim człowiekiem.

Zainspirowały go „filmiki” zamieszczane zwłaszcza na popularnym portalu internetowym. Młodzi ludzie, aby „zaistnieć” nagrywają często niestety wulgarne sytuacje, które niejednokrotnie sami prowokują. Głównym założeniem więc było, aby stworzyć młodym ludziom możliwość zaistnienia, ale w pozytywnym celu. Marek wiedział, że aby dotrzeć do nastolatków, z którymi współpracuje już od wielu lat, nie wystarczy tzw. "gadająca głowa". Trzeba dać im się wypowiedzieć. Dlatego kiedyś m.in. zorganizował dla młodzieży festiwal HIP HOP-u.

Godziny spędzone na rozmowach, „burze mózgów”, ostatecznie doprowadziły do „Sztuki wyboru”. Maciej, aby nadać rangę przedsięwzięciu wpadł na pomysł, by zainteresować nim twórców Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE, który po raz drugi miał odbyć się w Bydgoszczy. Udało się. Projekt spotkał się z zainteresowaniem. Właśnie dzięki fundacji Tumult młodzi ludzie uczestniczyli w profesjonalnych zajęciach przygotowujących. Mieli okazję poznać tajniki pracy znanych operatorów, montażystów, scenarzystów i reżyserów. Spotkali się z gwiazdami twórców filmu „Sala samobójców”. Organizatorzy Camerimage za każdym razem, przy każdej możliwej okazji, podkreślali istotę współpracy z kujawsko-pomorską Policja. Już planują współpracę na przyszły rok. Tegoroczna edycja „Sztuki wyboru” miała bowiem swój finał w ubiegły wtorek (29.11). O czym pisaliśmy już na naszych stronach. Tego dnia, w bydgoskim Multikinie, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE odbyła się gala podsumowująca projekt, której kulminacyjnym punktem było rozstrzygnięcie konkursów filmowego i graficznego „Kręcę filmy, a nie jointy”.

Dzisiaj, gdy opadły już trochę emocje, przyszedł czas na podziękowania i gratulacje od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Insp. Wojciech Ołdyński zaprosił Maciej Wołczka i Marka Kolinskiego na spotkanie, podczas którego wyraził słowa uznania za tak dobrze „wykonaną robotę”. Przedsięwzięcie miało ogromną skalę, dla niektórych niedowiarków niewykonalną, a jednak udało się i za to szczególnie komendant wojewódzki podziękował twórcom „Sztuki wyboru”. Insp. Wojciech Ołdyński prosił, aby podziękować wszystkim współpracownikom, bez których zapewne realizacja projektu byłaby niemożliwa.


  
Asp. szt. Marek Kolinski z wykształcenia mgr pedagogiki o specjalizacji resocjalizacja. W szeregi policji wstąpił dzięki namowom kolegi. Od zawsze chciał „pracować z ludźmi” i pewnie dlatego, gdy w 1991r. rozpoczął służbę w Posterunku Policji w Dobrczu został dzielnicowym. W policji przeszedł wszystkie możliwe „stopnie kariery”. W Komisariacie Bydgoszcz Fordon zajmował się sprawami nieletnich, podobnie jak w KMP w Bydgoszczy. Do KWP w Bydgoszczy trafił w 2003r. również do „prewencji”,  oczywiście do zespołu ds. nieletnich i patologii. Jak sam o sobie mówi jest społecznikiem. Działa w stowarzyszeniach na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Za swoją aktywność został wyróżniony przez Niebieską Linię „Złotym Telefonem”.



Prywatnie żonaty, ma dorosłą córkę, która, jak mówi Tata, to po nim odziedziczyła zdolności plastyczne: studiuje historię sztuki na UKW w Bydgoszczy. Marek, gdy tylko znajdzie wolny czas fotografuje.

Dzisiaj podczas rozmowy przyznał się, że wreszcie spełniło się jego marzenie. W miniony wtorek zdał egzamin oficerski! Wkrótce zmieni pagony na podkomisarza.

Podinsp. Maciej Wołczek wymyślił sobie karierę w mundurze, gdy po skończeniu szkoły średniej, a przed maturą, siedział na drzewie w ogrodzie podczas wakacji. Wedy pomyślał: „fajnie byłoby gdyby była szkoła oficerska”. W 1992r. złożył dokumenty do policji, a chwilę później wniosek o skierowanie do szkoły oficerskiej, którą ukończył w 1996r. Po powrocie z WSPol w Szczytnie służył w pionie kryminalnym w Komisariacie Policji Bydgoszcz Wyżyny. W 2000r. przeszedł do KWP w Bydgoszczy do Wydziału ds. Ochrony Informacji Niejawnych. W 2003r. zajął samodzielne stanowisko ds. współpracy międzynarodowej. Założył wówczas wojewódzki punkt informacyjny policji o integracji europejskiej i współpracy międzynarodowej. W 2007r. awansował na stanowisko Naczelnika Wydziału Prezydialnego, który w 2010r. zmienił nazwę na Wydział Komunikacji Społecznej. Absolwent wielu międzynarodowych kursów i szkoleń.
Prywatnie żonaty, ma dwójkę dzieci. Jego hobby to „kręcenie” filmów: nagrywanie i montaż. Lubi też majsterkować. W domu „kręci się” jeszcze kot, którego mimo, że sam go kupił żonie w prezencie, teraz tylko toleruje.


Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za następne edycje.

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony